PK-35 Vantaa antoi PS Kemille siimaa ottelun ensimmäisellä puoliajalla, kun joukkueet menivät tauolle maalittomassa tilanteessa. Toisella puoliajalla kotijoukkue pisti sitten täyden höyryn päälle takoen taululle viisi maalia. Vantaalaisten maalinteon aloitti Pablo Gomez-Marttila, kolme minuuttia hänen jälkeensä iski Aleksi Ristola ja kaksi minuuttia siitä Janne Saksela lisäsi PK-35:n johdon kolmeen. PK-35:ltä onnistuivat vielä Zakaria Kibona ja Ristola toistamiseen.

FC Espoo nappasi toisen peräkkäisen voittonsa, hakemalla arvokkaat vieraspisteet 3-2 (2-0) voitolla. Espoolaiset iskivät kaksi maalia avausjaksolla Davids Uhmon ja Nico Pereran toimesta. Kotijoukkue kavensi Jere Suomalaisen toimesta ennen kuin Uhmo iski ottelun loppuhetkillä illan toisen maalinsa. Lopussa vielä Aaro Forss kavensi, mutta se jäi laihaksi lohduksi.

Ykkösen tilanne juhannustauolle lähdettäessä on äärimmäisen mielenkiintoinen, sillä FC Lahti, PK-35 Vantaa ja AC Oulu jakavat kärkisijan 20 pisteellä. PoPa pitää perää neljällä pisteellä. Valmentajaa etsivä KPV on kolme pistettä edellä, mutta kokkolalaisten yläpuolella on tiukkaa, sillä viisi seuraa on neljän pisteen sisällä.