Alves on laukonut lahtelaisille tällä kaudella yhdeksän maalia. Alves tuli Lahteen osana brasilialaisseura Fluminensen ja FC Lahden yhteistyötä. FC Lahden kaudelle 2015 aloittama pelaajayhteistyö Fluminensen kanssa laajenee kattamaan myös pelaajien ja valmentajien kouluttamisen sekä yrityskumppaneiden bisnesmahdollisuuksien edistämisen.
Uusi yhteistyösopimus seurojen välillä mahdollistaa pelaajien ja valmentajien leirityksen kerran talvessa Fluminensen toimesta ja järjestämänä. Sopimus mahdollistaa myös erikoisehdoilla kolmen pelaajan lainan FC Lahteen kauden aikana.
Päävalmentaja Toni Korkeakunnas matkustaa marraskuussa kakkosvalmentajan kanssa Rioon katsastamaan sopivia pelaajia. Matkalla Korkeakunnas tutustuu Fluminensen valmennus- ja toimintametodeihin ja vaihtaa ajatuksia suomalaisista ja lahtelaisista käytännöistä. Marraskuussa leiritykselle matkustaa myös kaksi FC Lahti-yhteisön talenttia. Pelaajat osallistuvat oman ikäluokkansa harjoituksiin sekä muuhun toimintaan ja pääsevät tutustumaan muutenkin brasilialaiseen jalkapallokulttuuriin. Pelaajat valitaan lähiaikoina.
Lähde: www.fclahti.fi