TPS jatkoi vahvoja edesottamuksiaan kaataessaan NiceFutiksen Turussa 3-0. Väkevän paluun kentille tehnyt Tiia Tikkanen viimeisteli kaksi maalia ja Janniina Haapaniemi yhden. Voitto oli TPS:lle jo kolmas perättäinen ja turkulaiset nousivatkin sarjataulukossa jo kuudenneksi.
PK-35 Vantaa oli voitossa kiinni aivan loppuun saakka, mutta HJK on osoittanut tällä kaudella sitkeyttä ja kiri vielä kahden maalin takaa-ajoasemasta tasoihin. Heidi Kivelä onnistui ensimmäisellä puoliajalla ensin rankkarista ja tunnin kohdalla hän vei vantaalaiset jo kahden maalin johtoon. Kymmenen minuuttia myöhemmin hyvässä maalivireessä oleva Vera Saastamoinen tasoitti ja viimeisellä minuutilla Ulla Matikainen nosti HJK:n tasoihin.
Naisten Liiga jää pienelle maajoukkuetauolle ja sarja jatkuu taas 9.6. Tauolle mennään Åland Unitedin johtaessa tasapistein PK-35 Vantaan kanssa, mutta ÅU:lla on kaksi ottelua vähemmän pelattuna. FC Honka on kolmantena. Hännillä sarjanousija GBK on edelleen ilman voittoja.