
VPS-kapteeni oli menneellä viikolla tshekkiläisen Slavia Prahan testissä. Sopimusta ei kuitenkaan syntynyt.
– Se meni osaltani hyvin, mutta he eivät tarjoa sopimusta. Vierailusta jäi kuitenkin hyvä maku ja sain todella hyvää palautetta. He pitivät minusta pelaajana ja persoonana, mutta tarvitsevat juuri nyt jonkun joka erottuu enemmän. Matka oli kuitenkin antoisa ja huomasin pärjääväni sillä tasolla, Strandvall kertoo Yle Sportenin mukaan.
Vaasalainen jatkaa sopimuksen metsästämistä ulkomailta. Seuraava näyttömahdollisuus voi tulla piankin.
– Etsin edelleen, mutta mitään varmaa ei vielä ole. Uusi testijakso voi olla edessä heti uuden vuoden jälkeen. Vielä ei ole varmuutta minne ja milloin, mutta olen melko varma, että uusi testi tulee. Kaikki voi tapahtua nopeasti.
“Seba” ei ole toistaiseksi neuvotellut Vaasan Palloseuran kanssa. Kotimaan kentät ovat pelaajalle kuitenkin edelleen yksi vaihtoehto.
– Seurat ovat valmiita odottamaan ja kunnioittavat sitä, että haluan ensin katsoa ulkomaille. Teen päätöksiä sen jälkeen.
Lähde: www.yle.sporten.fi/ www.veikkausliiga.com