
Pennasen polvesta on eturistiside poikki ja kierukka on repeytynyt. Vamma on sen verran vakava, että se vaatii leikkaushoitoa eikä Pennasta enää tällä kaudella nähdä kentillä.
- Tällä kaudella en missään nimessä pelaa, mutta seuraavan kauden alkuun on yksitoista kuukautta, jolloin olen taas täydessä iskussa, Pennanen kertoo Lapin Kansassa.
Pennasen loukkaantuminen on kova pala RoPS:n hyökkäyskalustolle, sillä jo ennestään sairastuvalla oleilevat Aleksandr Kokko ja Jani Virtanen. RoPS saattaakin joutua vahvistamaan joukkuetta poissaolojen paikkaamiseksi.
- Sekin on mahdollista ja seuraamme tilannetta. Asiaa vaikeuttaa se, että siirtoikkuna on kiinni. Eli nyt tulevat kyseeseen vain sopimuksettomat pelaajat, joita toki heitäkin on tarjolla, päävalmentaja Juha Malinen valottaa.
Lähde: www.rops.fi / Lapin Kansa