Turun derby oli Interin näytöstä. Ottelu päättyi Interin 6-1-voittoon. Avausjaksolla Irakli Sirbiladze ja Mathias Lindström veivät Interin 2-0-johtoon. Toisen jakson alussa Mika Ääritalo kavensi. Hetkeä myöhemmin Ääritalo lensi kuitenkin suihkuun ja seuranneen rankkarin ampui sisään Mika Ojala. Ylivoimalla Inter iski vielä kolme maalia lisää – Sirbiladze teki kaksi ja kruunasi iltansa hattutempulla. Kuudennen maalin teki Henri Lehtonen.

– Ei voi selitellä, parempi joukkue voitti, TPS:n Sami Rähmönen sanoi pelin jälkeen VeikkausTV:n haastattelussa.

TPS:n kannalta tappiosta teki vielä ikävämmän se, että Honka voitti omassa pelissään MYPAn 2-0. Yerai Vilaboa ja Pablo Counago tekivät espoolaisten maalit. Honka nousi TPS:n ohi sarjataulukossa – TPS on jumbona ja Honka nyt kolmen pisteen päässä. Honka katkaisi keskiviikkona 11 pelin voitottoman putkensa.

Vaasassa VPS voitti RoPS:n 2-0. Maalintekijöinä olivat Steven Morrissey ja Thomas Kula.

Maarianhaminassa nähtiin vauhdikas kamppailu, kun IFK Mariehamn ja SJK pelasivat 2-2. Jani Lyyski ja Kristian Kojola vievät IFK:n johtoon, mutta SJK nousi lopussa tasoihin Akseli Pelvaksen ja Gert Kamsin maaleilla.

Tilastot ja kokoonpanot tästä.