HJK oli hävinnyt kaksi edellistä kotiotteluaan ja nyt se kohtasi RoPS:n. Tällä kertaa HJK ei ollut yllätettävissä, vaan otti ottelusta 2-0 (1-0)-voiton Demba Savagen ja Robin Lodin maaleilla. Ottelun puhutuin tilanne nähtiin kuitenkin ottelun loppupuolella, kun viuhahtaja juoksi kentälle ja hänen johdostaan HJK:lta hylättiin maali. Katso video tilanteesta täältä.
Pietarsaaressa FF Jaro ja TPS tasasivat pisteet 1-1-numeroin. Mika Ääritalo vei vieraat johtoon heti ensiminuuteilla, mutta joutui kahden keltaisen saattelemana poistumaan kentältä 20 minuuttia ennen loppua. Jaro pystyi hyödyntämään miesylivoiman, kun Shahdon Winchester viimeisteli tasoitus maalin 81. minuutilla.
FC Inter jatkoi JJK:n vaikeaa alkukautta 3-1-voitolla. Tamás Gruborovics rankaisi entistä seuraansa lataamalla Interin avausmaalin ennen kuin Babatunde Wusu tasoitti. Inter meni kuitenkin menojaan Guy Gnabouyoun ja Kalle Kaupin maaleilla.
FC Honka jatkoi hyviä viimeaikaisia otteitaan hakemalla pisteet KuPS:n vieraana 2-1. Honka aloitti räväkästi, kun Kastriot Kastrati vei vieraat heti ensiminuuteilla johtoon, mutta Ilja Venäläinen tasoitti. Tim Väyrynen nousi ratkaisijaksi viimeistellen kauden avausmaalinsa varmistaen espoolaisille näin voiton.
Illan kärkiottelussa MYPA isännöi VPS:aa. MYPA oli tyly isäntä ottaen ottelusta selvän 3-0-voiton. Pekka Sihvola iski ottelussa kahdesti ja Tommi Vesala onnistui myös maalinteossa. Ahvenanmaalla IFK Mariehamn ja FC Lahti päätyivät 2-2-tasapeliin. Kris Bright vei kotijoukkueen johtoon juuri ennen taukoa, mutta Jussi Länsitalo tasoitti. Kymmenen minuuttia ennen loppua Diego Assis vei IFK:n jälleen johtoon, mutta lopulta Vini Dantas tasoitti loppuhetkillä ja näin pisteet jaettiin.
HJK nousi takaisin liigakärkeen, mutta pelin vähemmän pelannut MYPA on pisteen perässä. Inter, VPS ja Honka tulevat tasapisteissä perässä.