Helsinkiläisen PPJ98-joukkueen vierailua isännöi tokiolainen yksityinen jalkapalloseura Aoyama Soccer Club, jonka omistaja herra Okoshi on myös Tokion nuorisojalkapalloilujärjestön johtaja.

Suomalaiset harjoittelevat myös Suzukassa paikallisen FC Suzuka Rampolen pelaajien ja valmentaja Narita Takakin kanssa, joka on itsekin tunnettu ammattijalkapalloilija.

– Urheilullisten tavoitteiden lisäksi matkan tarkoituksena on tiivistää joukkueen yhteishenkeä, tarjota mahdollisuus ikimuistoiselle kokemukselle ja tukea nuorten kasvua ja kehittymistä maailmankansalaisina, joukkueenjohtaja Heikki Masalin sanoo 90min.fi-sivustolla.

Vastuuvalmentaja Sakari Malkan mukaan matka tuo kauan odotettua vaihtelua harjoitusolosuhteisiin. Tapaninpäivän myrsky tuhosi kuplahallin Jätkäsaaressa ja harjoituksia jatkettiin sitkeästi läpi talven taivasalla.

– Toisinaan lunta oli kentällä useita senttejä ja toisinaan tuuli vei pallotkin mennessään.

PPJ:n junioreiden matka järjestetään kesäkuun alussa, 4.-11.6.2012.

Pallo-Pojat Juniorit on Helsingin suurimpia juniorijalkapallo-seuroja yli 800 pelaajallaan. Joukkueita on niin tytöille, pojille, naisille kuin miehille. PPJ:n toiminta-alue on Lauttasaari, Ruoholahti, Eira, Punavuori, Ullanlinna ja Töölö.

Lähde: www.90min.fi