PK-35 Vantaa sai rutkasti lisää liigakokemusta keskikentälle, kun Petri Oravainen allekirjoitti sopimuksen Vantaalle. Taitavana taistelijana tunnettu Pexi palaa näin pääkaupunkiseudulle hankittuaan juonikkuutta pari vuotta Savon sydämessä.

Kaksi edellistä kautta KuPS:n liigajoukkueessa pelanneen 28-vuotiaan laitalinkin meriittilistalla on myös toistasataa liigaottelua HJK:n paidassa, sekä vuoden pesti Hollannin FC Zwolleen. Suomen mestaruuksia on tilillä kolme ja Suomen Cupin voittoja kolme. Suomi-paita on ollut yllä nuorten otteluissa 41 kertaa ja kahdesti A-maajoukkueessakin.

– Hienoa päästä mukaan nälkäiseen joukkueeseen, jolla on selvästi edellytykset ja tahto ylöspäin, toteaa Pexi tyytyväisenä vantaalaisseuran sivuilla.

– Kasassa on taitava ja tasapainoinen ryhmä, joka on valmis menestymään. Tähän porukkaan on helppo heittäytyä täysillä mukaan.

Lähinnä vasemmalla laidalla viihtyvä Oravainen tuo uusia vaihtoehtoja maalitilanteiden rakenteluun ja tarvittaessa löytyy myös tehoja viimeistelyssä. Erikoistilanteet ja tarkat keskitykset yhdistettynä savolaisilta lainattuun kierouteen ovat aseet joilla Pexi auttaa joukuetta tavoitteeseen.

– Tavoitteena on piikkipaikka sarjassa syksyllä ja sen eteen pannaan kaikki peliin, päättää Oravainen.

Lähde: http://pk-35vantaa.org