Joensuusta alun perin lähtöisin oleva Kari Kuikka aloittaa nyt toisen perättäisen kautensa tähtirinnoissa, mutta kokemusta on jo aiemmin kaudelta 2011. Välissä hän kävi nykyisen valmentajan Jani Honkavaaran alaisuudessa pelaamassa Oulunkylässä Kakkosta FC Gnistanin riveissä kaudella 2012.
Kuikan sopimus kestää elokuun loppuun jonka jälkeen hän siirtyy opiskelemaan Ruotsiin.
Stadin Kingien yksi ehdottomista lempipelaajista Sami Okkonen aloittaa jo viidennen perättäisen ja yhteensä kuudennen kautensa punapaidassa. Okkonen on tunnettu maalintekijä ja omaa erittäin hyvän peliälyn. Kausi 2013 Okkosen kohdalta sujui erittäin epäonnellisissa merkeissä, sillä nilkkavamma pilasi koko kauden. Okkoselle kertyikin vain kuusi ottelua kaudella 2013. Nyt vajaan vuoden kuntoutuksen jälkeen Okkonen on valmis heiluttamaan verkkoja.
– Into on kova ja motivaatio huipussa, kun pitkän koettelemuksen jälkeen näkyy valoa tunnelin päässä. Tällä hetkellä kondispuoli on hyvä, ja jalassa ei ole enää kipua. Muutama viikko on oltu nyt kunnolla mukana joukkueharjoituksissa ja jalan kunto on ollut pelottavan hyvä, Okkonen paljastaa HIFK:n sivuilla.
Lähde: www.hifksoccer.fi