Vuoden poikapelaajaksi Suomessa vuonna 2013 valittu Kalermo on viime syksystä lähtien kuulunut italialaisen Serie A:n joukkueen Atalantan alle 20-vuotiaiden joukkueeseen, mutta pieni loukkaantuminen katkaisi toistaiseksi sikäläisen uran ja Kalermo palaa RoPS-sopimuksen myötä Suomeen ja Suomen kentille.

RoPS:n päävalmentaja Juha Malisen mukaan RoPS saa Kalermosta erittäin hyvän ja lahjakkaan nuoren puolustuspään pelaajan, joka totuttelee syksyn harjoitteluun miesten Veikkausliigajoukkueen kanssa.

– Tällä kaudella Akseli saa varmaan kokemusta miesten peleistä farmiseuramme Santa Clausin riveissä. Hän totuttelee harjoitteluun miesten liigajoukkueessa ja taistelee viimeistään ensi kaudella vahvasti paikasta RoPS:n avauskokoonpanoon, Malinen uskoo.

Topparin ja myös laitapuolustajan tonteilla viihtyvä 190-senttinen Kalermo itse lähtee tavoittelemaan Veikkausliigadebyyttiä mahdollisimman pikaisesti.

– Ilman muuta lähin tavoite on tehdä debyytti Veikkausliigassa. Toivottavasti pystyn omalta osaltani auttamaan joukkuetta hyvään sijoitukseen tällä kaudella Veikkausliigassa. Nyt keskityn kehittymään ja menestymään RoPS:n kanssa ja toivottavasti se auttaa jossain vaiheessa löytämään pelipaikan ulkomailta, se on kuitenkin se iso tavoitteeni, nuorukainen toteaa RoPS:n sivuilla.

Lähde: www.rops.fi