
Viime kaudella Bäckman pelasi 22 ottelua Veikkausliigassa, joissa hän teki yhden, mutta sitäkin tärkeämmän maalin. Bäckman teki toukokuussa 2-1-voittomaalin KTP:ta vastaan aivan ottelun loppuhetkillä, jonka myötä HIFK otti seurahistoriansa ensimmäisen vierasvoiton Veikkausliigassa.
– Bäckman on Veikkausliigaan rutinoitunut ja monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan niin puolustuksessa kuin keskikentällä. Bäri on ennen kaikkea IFK:n näköinen pelaaja, joka repii ja raastaa kentällä aina joukkueen eteen. Tarvittaessa hän vaikka syö pallon ennemmin kuin antaa sen vastustajalle. Viime kausi oli miehelle erinomainen ja valmennus sai hänestä paljon irti. Uskon, että tulevalla kaudella Bäri on vieläkin tärkeämpi palanen joukkueelle, HIFK:n urheilutoimenjohtaja Henri Määttä kertoo seuran sivuilla.
Fyysisestä pelityylistään tunnettu Bäckman on pelannut uransa aikana yhteensä 76 ottelua Veikkausliigassa. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvona tunnettu Bäckman debytoi liigassa kaudella 2008 FC Hongan paidassa, jonka jälkeen hän on pelannut myös Hakassa, Klubi 04:ssa, FF Jarossa, FC Lahdessa, Viikingeissä, ja PK-35 Vantaassa.
Bäckman kärsi viime kaudella jonkin verran loukkaantumisista. Kauden alkuun on vielä reilusti aikaa, joten Bäckman ehtii harjoitella ja kuntoutua kaikessa rauhassa tulevaa kautta varten.
Lähde: www.hifksoccer.fi