Tähän mennessä FC Honka ja Kokkola F10 tuntuisivat selviytyneen siirtoruletista voittajina. HJK:lta on sen sijaan lähtenyt useita korkean profiilin pelaajia ja Åland Unitediltakin on muutama tärkeä pelaaja vaihtanut maisemaa.
1) Anna Auvinen KMF -> FC Honka
Anna Auvinen on vasta 24-vuotias, mutta hän on Naisten Liigan kaikkien aikojen maalitykki. Auvinen on pelannut kaikissa Naisten Liigan otteluissa ja on viimeistellyt niissä 67 maalia. Vuonna 2010 hän voitti maalipörssin ja oli viime vuonna maalipörssissä heti toisena Felicia Schroederin jälkeen. Auvinen on pelannut aiemmat vuodet KMF:ssa sekä NiceFutiksessa, mutta nyt hän pääsee ensimmäistä kertaa urallaan sellaiseen joukkueeseen, joka realistisesti taistelee mestaruudesta. Hongassa tarjoilu on myös sitä luokkaa, että Auvinen on suosikki maalipörssin voittajaksi myös tänä vuonna.
2) Emmi Alanen HJK -> Kokkola F10
Naisten A-maajoukkueeseenkin noussut Emmi Alanen jätti HJK:n pelattuaan vain kauden Helsingissä ja palasi takaisin Pohjanmaalle. Varmasti entisen maajoukkuevalmentaja Michael Käldin jatkaminen Kokkolassa edesauttoi Alasen päätöstä, sillä kysyntää oli varmasti myös muissa kärkijoukkueissa. Painijataustan omaava Alanen on taitava keskikenttäpelaaja, joka ei 20 vuoden iästään huolimatta häviä juuri kaksinkamppailuja. Tulee olemaan isossa roolissa kokkolalaisten paidassa ensi kaudella.
3) Heidi Kivelä Ilves -> PK-35 Vantaa
Vantaalta tuli kauden jälkeen mielenkiintoinen siirtouutinen, kun Ilveksen viimevuosien ykköspelaaja Heidi Kivelä päätti siirtyä hallitsevan mestarin riveihin. Kivelä on kovan luokan maalintekijä, vaikkei aivan puhdas hyökkääjä olekaan. Meriittilistalta löytyy muun muassa 15 liigamaalia kaudelta 2010 ja valinta vuoden Liigapelaajaksi. Vaikka viime kausi ei tamperelaiselta mennytkään aivan samaan tahtiin, niin hän on kovan luokan kaappaus vantaalaisilta. Kivelällä on nyt näytön paikka, että hän pystyy nousemaan samaan rooliin kuin Ilveksessä. Ovet A-maajoukkueeseenkin saattavat avautua Vantaalta hieman helpommin kuin Tampereelta.
Muita kovia siirtoja:
Heidi Lindström HJK -> FC Honka
Lindström ehti edustaa HJK:ta yli 20 vuoden ajan ennen kuin teki yllätyssiirron paikallisvastustajan leiriin. HJK:ssa on kauden jälkeen käynyt sellainen kato pelaajista, että kokenut keskikenttäpelaaja varmasti lähti mestaruusmahdollisuuksien perässä Espooseen.
Katja Kankaanpää Klepp -> TPS
TPS sai maajoukkueeseenkin nousseen Katja Kankaanpään takaisin Norjasta ja maalivahtipeliin TPS ei ainakaan tule ensi kaudella kaatumaan.
Pääset näkemään Naisten Liigan talvikauden siirrot kokonaisuudessaan täältä.
Kymppipaikka / Toimitus (SF)