Englannin Valioliigassa pelataan viikonvaihteessa kauden viides  ottelukierros. Tämän jälkeen joukkueet suuntaavat maaottelutauolle, joten hyvät asetelmat sunnuntain jälkeen ovat tärkeitä jokaiselle.

Erityisen tärkeä kierros tämä on kahdelle etukäteen kohtalaisen korkealle povatulle seuralle. Viime vuoden yllätysrämpijä Tottenham on avannut myös tämän kauden huonosti ja vielä heikommin on mennyt menneellä sesongilla Eurooppa-liigan voittoa juhlineella Aston Villalla. On hyvä muistaa, että Tottenham vei Eurooppa-liigan vuotta aiemmin.

– Kyllä sitä tässä vaiheessa vuotta olisi jo pitänyt herätä, Viaplayn asiantuntija Mika Kottila toteaa.

Nyt nämä kaksi ottavat lauantaina toisistaan mittaa iltapäivän ensimmäisessä Valioliigan ottelussa. Pelipaikkana on Tottenham Hotspur Stadium. Kotiedusta ei tässä pelissä voi suuremmin puhua.

– Tottenham voitti viime kaudella kotonaan itsenäisyyspäivän aikoihin Brentfordin ja heti perään kevään päätöskierroksella Evertonin, Kottila naurahtaa.

Tottenhamin saldo alkukauden neljään Valioliigan otteluun on kaksi tappiota ja kaksi tasapeliä maalieron ollessa 0-5. Aston Villalla pinnoja on vain yksi, mutta sentään yksi tehty maali. Päästetyistä ei Birminghamissa haluta puhua, niitä on jo seitsemän.

– Aston Villa avasi myös viime kauden huonosti, mutta paransivat kauden mittaan, Kottila muistuttaa.

Tottenhamin manageri Roberto De Zerbi on korostanut, että joukkue on vasta rakentamassa uutta kokonaisuutta ja että kesän suuret hankinnat tarvitsevat aikaa löytääkseen yhteisen sävelen.

– Eivät ne pelaajat ilman traumoja ole säilyneet, jotka viime kaudella Tottenhamissa pelasivat. Tuntuu siltä, että kukaan ei oikein uskalla ottaa vastuuta vaan palloa vain siirrellään, Kottila sanoo.

Kaksi joukkuetta on Valioliigassa vielä puhtaalla pelillä, eli suuret suosikit Arsenal ja Manchester City. Arsenal pelaa lauantaina vieraissa Brightonia vastaan ja City isännöi sunnuntaina Sunderlandia.

– Mielenkiintoista nähdä, miten Arsenal pärjää. Brighton oli pirteä Liigacupissa Manchester Unitedia vastaan. Toki kokoonpanot ovat aina vähän erilaisia, Kottila puntaroi.

Cityn vastustaja Sunderland voitti viikolla Eurooppa-liigassa AZ Alkmaarin 1-0.

– Nämä ovat isoja juttuja seuroille, jotka eivät vakituisesti Euroopassa pelaa. Saa nähdä, millainen vaikutus tuolla on tähän peliin, Kottila huomauttaa.

Toinen Eurooppa-liigassa voiton ottanut englantilaisjoukkue oli

Bournemouth. Bournemouth kohtaa sunnuntaina Liverpoolin.

– Myös se on mielenkiintoinen peli. Andoni Iraola (Liverpoolin manageri) tekee paluun Bournemouthiin, Kottila muistuttaa.

Haastattelu: Jukka Malm