YKKÖSEN OTTELU OULUN PALLOSEURA – AC OULU 31.5.2013

Päätös:

Oulun Palloseura: sakkoa 300 euroa Rangaistusmääräysten 3.1 §:n d-kohdan mukaan.

AC Oulu: sakkoa 300 euroa Rangaistusmääräysten 3.1 §:n d-kohdan mukaan

Perustelut:

Päätöstä tehdessään kurinpitovaliokunnalla on ollut käytössään otteludelegaatin raportti sekä OPS:n ja AC Oulun vastineet.

Näiden perusteella katsotaan selvitetyksi, että ottelun 90 minuutin kohdalla juoksuradalle heitettiin AC Oulun kannattajille varatusta katsomonosasta kaksi savupanosta. Savut paloivat noin kaksi metriä katsomon edessä ja palaminen kesti noin minuutin. Katsomossa oli noin 40–50 AC Oulun kannattajaa. Katsomonosan yläosassa oli ollut 6–8 järjestyksenvalvojaa varattuna kyseistä katsomonosaa varten. Katsomon ylätasolla ja porteilla oli lisää järjestyksenvalvojia. Juoksuradalla heitä ei ollut. Poliisipartio oli myös kutsuttu ja katsojien laukut tutkittiin porteilla.

Raportin ja vastineiden mukaan on selvää, että savupanoksen heittäjä oli AC Oulun kannattaja.

Tuvallisuusmääräysten 3.1 -kohdan mukaan tilaisuuden järjestyksestä ja turvallisuudesta vastaa tilaisuuden järjestäjä. Kotijoukkue on ollut tässä tapauksessa järjestäjänä. Määräysten 4.1.10 -kohdan mukaan jalkapallo-otteluun ei saa tuoda esimerkiksi soihtuja tai savuja. OPS kotijoukkueena ei pystynyt estämään savujen tuomista katsomoon ja niiden sytyttämistä, joten sen katsotaan rikkoneen turvallisuusmääräyksiä.

Turvallisuusmääräysten 3.5 -kohdan mukaan seura on vastuussa muun muassa kannattajiensa käytöksestä ottelutapahtumissa. Määräysten 4.1.3 -kohdan mukaan ottelutapahtumassa on käyttäydyttävä asiallisesti ja muita kohtuuttomasti häiritsemättä. AC Oulun kannattajat ovat tässä tapauksessa syyllistyneet savujen tuomiseen katsomoon sekä niiden sytyttämiseen. AC Oulun katsotaan syyllistyneen turvallisuusmääräysten rikkomiseen.

Rangaistusta määrättäessä kurinpitovaliokunta otti kummankin seuran osalta lieventävänä seikkana huomioon sarjatason sekä sen, että kumpikaan seura ei ole aiemmin syyllistynyt vastaavaan. AC Oulun osalta lieventävänä seikkana pidettiin sitä, että seura oli lähestynyt kannattajiaan ennen ottelua ja pyrkinyt tekemään kaikkensa estääkseen häiriöt.

Tähän päätökseen ei voi Rangaistusmääräysten 8 §:n perusteella hakea muutosta Palloliiton valitusvaliokunnalta.

SPL Tiedote