Lehkosuon sopimus A-maajoukkueen valmentajaryhmässä oli sidottu päävalmentaja Mixu Paatelaiseen, jonka sopimus irtisanottiin sunnuntaina 14.6.

– Tähän ei liity mitään dramatiikkaa, olemme sopineet asian yhteisymmärryksessä Palloliiton johdon kanssa. Takana on mielenkiintoiset kaksi ja puoli vuotta A-maajoukkueen mukana. Keskityn jatkossakin täysillä HJK:n valmentamiseen, Mika Lehkosuo kertoi.

Lehkosuo on puolestaan solminut HJK:n kanssa jatkosopimuksen, joka ulottuu aina kauden 2018 loppuun asti.

Lehkosuo aloitti HJK:n päävalmentajana kesken viime kauden, huhtikuussa 2014, ja johdatti heti ensimmäisellä kaudellaan HJK:n tuplamestaruuteen ja Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen.

Veikkausliigaa johtava HJK hakee tällä kaudella jo seitsemättä peräkkäistä Suomen mestaruutta. Tällä kaudella jo Liigacupin voittoa juhlineiden helsinkiläisten kauden tärkeimmät pelit ovat vasta edessä, sillä pelattavana on vielä Veikkausliigan ratkaisuottelut ja Mestarien liigan karsintaottelut. HJK on mukana vielä myös Suomen cupissa, joten tällä kaudella Klubilla on mahdollista napata myös historiallinen triplamestaruus.

– HJK:lla on aina ollut erityinen paikka sydämessäni ja otan jatkosopimuksen vastaan suurella kunnioituksella. Olen iloinen sopimuksen syntymisestä ja siitä, että pääsen sitoutumaan HJK:n valmentamiseen pitkäksi ajaksi, Lehkosuo kertoo.