
Yerai Couñago Vilaboa on solminut sopimuksen Hongan kanssa ja lisäksi Pablo Couñagon ja Carlos “Caloi” Rodriguezin kauan odotetut peliluvat on viimein saatu kuntoon.
Yerai on 22-vuotias keskikenttäpelaaja. Honkaan hän siirtyy Espanjan neljänneksi korkeimmalta sarjatasolta, CD Choco -nimisestä joukkueesta.
– Yerai on nopea laitapelaaja. Hän on taitava 1 vs. 1 tilanteissa ja muistuttaa hieman Javier Saviolaa, kertoo Hongan valmentaja Boris Wistuba seuran verkkosivuilla.
Couñago ja Caloi siirtyivät FC Honkaan jo toukokuussa samasta seurasta, mutta ongelmat pelilupien kanssa ovat pitäneet kaksikon poissa peleistä tähän päivään asti. Nyt peliluvat ovat viimein kunnossa.
Kaikkien espanjalaisten Veikkausliigadebyytti on mahdollinen jo sunnuntaina kun FC Honka kohtaa vieraissa IFK Mariehamnin. Ottelu Wiklöf Holding Arenalla alkaa kello 18.30.