Laadukkaan maalivahtitroikan täydentää kunniakasta uraansa jatkava Minna Kallio. Useissa liigajoukkueissa vuosien varrella pelannut Minna palasi Ilvekseen viime kaudeksi. Moniosaaja taistelee parhaillaan liigamenestyksestä salibandyn puolella Classicin riveissä ja on Ilveksen käytettävissä jälleen keväällä salibandykauden päätyttyä.

Hyökkäysosastolleen Ilves on kiinnittänyt lupaavan Johanna Salmijärven. 94-syntynyt “Junnu” on seuran omia kasvatteja ja on viime vuodet mättänyt maaleja B-tyttöjen SM-sarjassa. Aivan outoon ympäristöön ei lahjakkuus joudu, sillä liigadebyytti on jo alla viime syksyltä Vantaalla. Johanna on parin viime kauden aikana kärsinyt pitkistä loukkaantumista ja tälläkin hetkellä on kuntoutusvaihe vielä menossa, mutta toiveita on, että hyökkääjä on pelikunnossa hyvissä ajoin ennen sarjakauden alkua.

Täysin uutena jäsenenä Ilves-perheeseen liittyy Seinäjoelta kotoisin oleva Emmi Ristimäki. Oikean pakin paikalla viihtyvä Emmi omaa liigakokemusta pelattuaan toissa kaudella pietarsaarelaisen FC Unitedin riveissä. Menneen kauden Ristimäki pelasi kotikaupunkinsa SeMi:ssä Ykköstä, mutta kausi jäi kesken loukkaantumisen johdosta. Tätä ennen hän ehti kuitenkin debytoida ikäluokkansa (-93) maajoukkueessa Viroa vastaan viime toukokuussa.

Tuoreiden sopimusten jälkeen Ilveksellä on kasassa 16 (3+13) sopimuspelaajaa. Neuvottelut jatkuvat edelleen lähes kymmenen pelurin kanssa ja ryhmä on tarkoitus saada mahdollisimman pitkälti kasaan helmikuun aikana. Viime kaudella Ilveksessä pelanneista ovat tulevan kauden joukkueesta varmuudella pois Annukka Eskelinen, Tiialeena Hakala, Katariina Henriksson, Heidi Kivelä, Joana Saarinen ja Tiina Takala.

Lähde: www.ilvesjalkapallo.fi