Ottelun ensimmäinen puoliaika oli Suomen vahvaa hallintaa. Maaleja tuli vain yksi, mutta paikkoja oli useampaankin.

– Se oli meiltä hyvä esitys, vahvaa dominointia. Vielä olisi tarvittu lisää röyhkeyttä maalipaikkoihin, että olisimme pystyneet ratkaisemaan pelin, maajoukkuevalmentaja Jarkko Wiss mietti.

Suomen maali tuli 13. minuutin pelin jälkeen. Lucas Lingman ja Joachim Böckerman pelasivat hyvin yhteen ja pallo toimitettiin takaviistoon Emil Lidmanille. Lidman pisti pallon vastustamattomasti Liettuan maaliin.

– Puoliajalla puhuimme kopissa, että Liettua tulee varmasti nostamaan prässiä. Ja samalla painotimme heidän vaarallisia erikoistilanteitaan, Wiss sanoi.

Yksi erikoistilanne ratkaisi Baltic cupin Liettuan eduksi. Kahdesta ensimmäisestä pelistä voitot ottanut joukkue onnistui sivuvaparin jälkeen puskemaan pelin tasoihin. Ottelua oli käyty tuossa vaiheessa 57. minuuttia.

– Sen maalin jälkeen meillä kesti taas hetken, että saimme koneet käyntiin. Lopussa saimme hyvin painetta, mutta maalia ei tullut, Wiss harmitteli.

Suomen saldona kolmen ottelun turnauksessa oli voitto ja kaksi tasapeliä maalierolla 2-1.

– Saimme kolme kovaa kansainvälistä ottelua. Meille tehtiin kolmeen otteluun vain yksi maali ja se oli hyvä asia. Pelaajat saivat laajalla rintamalla näyttää osaamistaan, Wiss ruoti turnauksen antia.

Liettua-Suomi 1-1 (0-1)

13. min Emil Lidman 0-1

57. min 1-1

Suomen kokoonpano

Markus Uusitalo VPS ->46. min Tomi Mikkelsson HJK

Roni Peiponen HJK -> 46. Mikko Pitkänen KuPS

Aapo Halme HJK

Akseli Kalermo (C) (ei seuraa)

Joachim Böckerman HJK

Emil Lidman SJK -> 68. min Aatu Laatikainen KuPS

Obed Malolo HJK

Lauri Ala-Myllymäki Ilves

Lucas Lingman HJK -> 58. min Samuel Haglund HJK

Aleksis Lehtonen JJK -> 68. min Mikko Kuningas FC Lahti

Oskari Jakonen TPS -> 58. min Niilo Mäenpää FC Haka

Lähde: www.palloliitto.fi