Huuhkajien päävalmentaja Jacob Friis ja Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Mika Lehkosuo julkaisevat joukkueensa marraskuun otteluihin keskiviikkona. Huuhkajat kohtaa Kansojen liigassa vieraissa Albanian ja kotona San Marinon. Alle 21-vuotiailla taas on edessä EM-jatkokarsinnat Irlantia vastaan. Ne alkavat kotikentällä.
Suuria yllätyksiä kokoonpanoihin ei liene luvassa, mutta muutaman pelaajan kohdalla spekulointi on paikallaan. Jännityksenpoistovaroitus: Artikkelissa ei käsitellä Matias Siltasta, sillä hänen joukkueensa on mitä suurimmalla todennäköisyydellä Pikkuhuuhkajat.
Glen Kamara, QPR
Glen Kamara aiheutti ennennäkemättömän kohun lähtiessään takaisin seurajoukkueensa pariin kesken viime maaottelutauon. Hän pelasi avauksessa heti ensimmäisessä maaotteluiden jälkeisessä ottelussa Queens Park Rangersin paidassa ja on ollut avauksen miehiä jokaisella kierroksella sen jälkeenkin. Peliminuutit ovat liikkuneet 81 ja 90 välissä. Täydet minuutit on tullut kolme kertaa.
Pelituntuma ja hyvin usein pelaajien kohdalla puhuttu peliaika puhuu siis ilman muuta siitä, että Kamara tulisi valita maajoukkueeseen. Kyse on siis siitä, millainen luottamus päävalmentaja Friisillä on Kamaraa kohtaan tämän lähdettyä viime leiriltä kesken pois. Päätös lähteä on ollut yksin Kamaran, mutta seuran taholta tätä kohtaan on kohdistettu varsin suurtakin painostusta lähteä maajoukkueesta.
Kamaran päätös tuntuu maajoukkueen näkökulmasta varmasti siltä, että hänen sitoutuneisuutensa Huuhkajia kohtaan on vajavaista. Toisessa vaakakupissa painaa seurajoukkueura. Kamara oli käytännössä puolitoista vuotta pelaamatta ennen QPR-siirtoaan, joten kun siellä saatu rooli on ollut iso, on kynnys totella seuraa ollut matala, etenkin kun otetaan huomioon se, että Kamara on lainapelaaja, jonka intresseissä on varmasti jatkaa seurassa laina-ajan jälkeenkin.
Juho Talvitie, Lommel
Juho Talvitie on nauttinut kahdesta kovassa Belgian pääsarjassa pelaavasta suomalaisesta huomattavasti suurempaa vastuuta nauttiva pelaaja. Peliaikaa on tullut hyvin. Talvitie on ollut Lommelin avauksessa kuusi kertaa ja pelannut täydet minuutit viidesti.
Talvitie on ollut myös tehokas. Kolmessa viime ottelussa on tullut tehot 1+1 ja aiemmilta kierroksilta on myös yksi maali syötettynä. Kauden avausmaalinsa hän teki viime kierroksella.
Kilpailua laidalle kuitenkin varmasti riittää. Naatan Skyttä palannee joukkueeseen oltuaan Kaiserslauternin avauksessa kaikissa viime tauon jälkeisissä otteluissa, Adrian Svanbäck on jatkuvasti Häckenin avauksessa ja on myös ollut tehokas, ja Oliver Antman tulee hyvin todennäköisesti olemaan joukkueessa, vaikka minuutit Anderlechtissa ovatkin jääneet vähemmälle.
Juho Kilo, ADO Den Haag
Juho Kilo on pelannut Hollannin Eredivisiessä jokaisen minuutin tällä kaudella. Hän myös kerää parhaita arvosanoja kierros toisensa jälkeen otteillaan. Friis on puhunut haluavansa joukkueeseen jatkuvuutta, mutta Kilo voisi olla viime aikojen ydinryhmän ulkopuolelta hyvinkin potentiaalinen lisä joukkueeseen.
Kilo on ollut joukkueen kapteenistossa tällä kaudella, eli kaivattua johtajuuttakin tulisi hänen valintansa myötä. Adam Marhiev ja Leo Walta lienevät ykkösvalintoja keskikentän eri rooleihin, mutta kovassa sarjassa saadun peliajan myötä Kilo on nähtävä vähintään haastajana peliajasta.
Robert Ivanov, FC Inter
”Junnufutista!” Näin puuskahti Lukas Hradecky Ylen haastattelussa ankean Valko-Venäjälle kärsityn tappion jälkeen. Onko vaadittu ja kohkattu nuorentamiskiima mennyt siis jossain määrin jo yli? Toki Pikkuhuuhkajista on noussut Huuhkajiin viime alle 21-vuotiaiden EM-kisojen jälkeen laatua, mutta josko nyt olisi nähty, että pelkillä poikasilla ei pärjää.
Veikkausliigaan FC Interin paidassa palannut Robert Ivanov voisi olla kokemusta ryhmään tuova pelaaja, jolla ei jalka tutise kovassakaan paikassa. Ivanov on ollut syksyn aikana todella hyvä Interin takalinjoilla, eikä paikka ysikymppisiä La Liigassa tahkoavan Ville Kosken vieressä olisi suurestikaan kulmakarvoja nostattava asia. Kilpailijoista Tony Miettinen on pelannut Mjällbyssä säännöllisesti paljon, mutta Samuli Miettinen on ollut viime kierroksilla poissa Istran kokoonpanossa Kroatiassa loukkaantumisen takia.
Miska Ylitolva, Kalmar FF
Huuhkajissa nähtiin viimeksi kolme alle 21-vuotiaisiin ikänsä puolesta mahtuvaa pelaajaa. He olivat Svanbäck, Samuli Miettinen ja Juho Lähteenmäki. Friis olisi valinnut myös Rony Janssonin, jos tämä olisi ollut kunnossa. Nyt nostoa lähimpänä on varmasti alussa mainittu Talvitie, mutta jos toista nimeä mietitään, voi valinta kohdistua Miska Ylitolvaan.
Ylitolva on aloittanut jokaisen ottelunsa Allsvenskanin Kalmarissa syksyisen lainasiirtonsa jälkeen ja pelannut kierros kierrokselta täydet minuutit. Hän voisi tuoda oikean laitapakin paikalta Adam Ståhlia kovempaa uhkaa hyökkäykseen. Toki miinuspuolena valinnoissa olisi se, että hän ei ole ollut kertaakaan Friisin aikana Huuhkajissa.
Panu Markkanen