Sateisessa säässä ja hieman liukkaalla kentällä Suomi otti ohjat käsiinsä ottelun alussa ja ensimmäinen maali syntyi 14. minuutin kohdalla. Suomen tavoitteena oli löytää tiloja laidoista ja se tavoite täyttyi tässä kohtaa. Lopulta hyvän hyökkäyksen päätteeksi Iida Laakkonen pääsi sijoittamaan pallon vasempaan alakulmaan.

Suomi tuplasi johtonsa 28. minuutilla, kun Heidi Kollanen pisti rangaistuspotkun maaliin. Rankkari tuomittiin, kun Valko-Venäjän maalivahti rikkoi laidalta murtautunutta Laakkosta.

Valko-Venäjä kavensi vartti ennen täyttä aikaa. Valko-Venäjä sai epäsuoran vapaapotkun Suomen rangaistusalueelta ja Natalya Vasilyeva pamautti pallon yläkulmaan.

– Meidän olisi pitänyt ratkaista peli hyvissä ajoin. Paikkoja oli hurja määrä etenkin ensimmäisellä puoliajalla, maajoukkuevalmentaja Marianne Miettinen puntaroi Palloliiton sivuilla.

Valko-Venäjä rankaisi Suomea yhdestä harvoista maalipaikoistaan.

– Valko-Venäjä teki pelaamisestamme juuri niin hankalaa kuin osasimme ennakoida. He puolustivat kahdeksalla pelaajalla ja koettivat iskeä vastahyökkäyksillä vastaan, Miettinen huomautti.

Suomen pelit EM-jatkokarsinnoissa jatkuvat torstaina Tshekkiä vastaan. Ottelu alkaa Eibergenin Sportpark De Bijenkampissa kello 16.30 Suomen aikaa.

– Nyt on tärkeää, että palautuminen hoidetaan huolella. Siinä pelissä tulee vastaan aivan eri luokan vastustaja, Miettinen sanoi.

Suomi – Valko-Venäjä 2-1 (2-0)

1-0 14 min. Iida Laakkonen

2-0 28 min. Heidi Kollanen

2-1 75 min. Natalya Vasilyeva

Suomen kokoonpano

Henriikka Mäkelä, PK-35 Vantaa

Maaria Roth, Ilves

Rebecca Kindstedt, HJK

Emma Santamäki, TPS

Roosa Toivanen, PK-35 Vantaa

Olga Ahtinen, Pallokissat (K)

Tiia Savolainen, Pallokissat

Roosa Bröijer, PK-35 Vantaa -> 86. Eveliina Summanen, HJK

Iida Laakkonen, Pallokissat -> 69. Nea Lehtola, Ilves

Heidi Kollanen, Ilves

Kaisa Collin, HJK -> 76. Onna Ketola, ONS

Vaihdossa

Tanja Kotoaro, MPS

Jasmin Miettinen, Pallokissat

Ella Alakomi, HJK

Pinja Spets, Merilappi United

Lähde: www.palloliitto.fi