Suomen maaleista vastasivat avausjaksolla Jenna Topra ja toisella puoliajalla Oona Siren.

Suomi oli ensimmäisellä puoliajalla selvästi hallitsevampi osapuoli ja pystyi pitämään Skotlannin käytännössä pois maalipaikoilta. Ottelun avausmaali nähtiin 18. minuutilla, kun Suomi sai hyvän hyökkäyksen laidalta, Katariina Kosola ohitti vastustajan laidalla, ajoi sisään rangaistusalueelle ja syötti Topralle, joka pääsi ohjaamaan läheltä pallon verkkoon. Topralla ja Aino Bergqvistilla oli paikat lisätäkin Suomen johtoa, mutta enempiä osumia ei ennen taukoa nähty.

– Suhteellisen tyytyväinen voi olla ensimmäiseen jaksoon. Maali tuli sellaisesta hyökkäyksestä mitä haettiinkin ja siinä oli Katariina Kosolalta erittäin hyvää yksi vastaan yksi pelaamista laidalla kottikentällä yli 500 katsojan edessä. Olisimme voineet ratkaista pelin jo ennen taukoa, päävalmentaja Marko Saloranta näki Palloliiton sivujen mukaan.

Tauon jälkeen Skotlanti alkoi ottaa hiukan ylempää kiinni ja sai paremmin otetta pelistä. Suomen huikan huolimattoman keskialueen syötön jälkeen Skotlanti pääsi 56. minuutilla nopeaan vastaiskuun, Naomi Welch vapautettiin yhdellä syötöllä ja Welch laukoi takakulmaan tasoituksen. Suomi sai kuitenkin uudestaan juonen päästä kiinni ja vajaa kymmenen minuuttia Skotlannin tasoituksen jälkeen syntyi ratkaisu. Suomen pitkän hyökkäyksen päätteeksi Tuuli Enkkilä löysi erinomaisella syötöllä vaihdosta kentälle tulleen Oona Sirenin, jonka ensimmäisen yrityksen maalivahti torjui, mutta paluupallosta Siren siirsi voittonumerot 2-1.

– Erittäin hyvä sisääntulo Oona Sireniltä, vaikka hän pelasi vähän oudolla pelipaikalla laidalla, Saloranta kiitteli.

Kokonaisuutena Saloranta piti ensimmäistä maaottelua esityksenä vähintään rohkaisevana.

– Ihan ok startti tämä oli. Me valmentajat olemme ehkä vähän turhankin kärsimättömiä, joukkueella oli alla kuitenkin vain 2,5 tuntia yhteisiä harjoituksia. Saimme kuitenkin jo näkyviin niitä elementtejä, joita peliimme haemmekin ja keskiviikkona otetaan toivottavasti taas askeleita eteenpäin.

– Toivotaan että toiseen otteluun saamme myös lisää pelaajia käyttöön, vaikka mitään riskejä ei edelleenkään kenenkään suhteen oteta. Vähän ehkä näkyi nyt se, että avaukseen jouduttiin tekemään muutoksia ajatellusta ja tasapaino kentällä ei ollut kenties ihan paras mahdollinen, Saloranta viittasi poissaoloihin.

Maat kohtaavat toistamiseen keskiviikkona kello 12.00 Töölön Pallokentällä Helsingissä.

Suomi – Skotlanti 2-1 (1-0)

17. 1-0 Jenna Topra

56. 1-1 Naomi Welch

65. 2-1 Oona Siren

Suomen kokoonpano:

1 Emma Immonen

3 Nea Silvola

13 Emmi Siren

2 Joanna Tynnilä

6 Nana Yang (C)

10 Tuuli Enkkilä

7 Marie Mäkinen

17 Katariina Kosola >> 80+2. 14 Julia Sainio

16 Heta Olmala

9 Aino Bergqvist >> 63. 8 Oona Siren

18 Jenna Topra >> 28. 15 Melanie Azodo

Vaihtopelaajat:

12 Anna Koivunen

5 Rosa Niemi

Ei kokoonpanossa:

4 Kaisa Juvonen

11 Jenni Kantanen

Lähde: www.palloliitto.fi