Vedonlyöntimarkkina avautuu heinäkuun ensimmäinen päivä vuonna 2027. Tämän vaikutuksia suomalaiseen urheiluun ja jalkapallon ruodittiin Atleetin Kuningaslaji-ohjelmassa.

Veikkauksen monopoli murtuu ensi vuonna, ja heinäkuun alusta lähtien ulkomailla toimivat vedonlyöntiyhtiöt saavat lisenssin saadessaan alkaa mainostaa, markkinoida ja sponsoroida Suomessa. Tämä tulee tarkoittamaan sitä, että myös suomalaiseen urheiluun tulee virtaamaan rahaa.

Rahapeliala ry:n toimitusjohtaja Mika Kuismanen valotti tämän vaikutusta Kuningaslajin vieraana.

– Suomi on sen kokoinen maa, että pitkässä juoksussa ei 15-20 enempää urheiluun liittyvää brändiä pysty kovinkaan lukratiivisesti elämään pitkässä juoksussa, hän valotti.

Kuismanen muistutti, että lainsäädännön muuttuminen ei ole koko suomalaisen urheilukentän avain onneen.

– Urheilu on yksi suurin uudistuksesta rahallisesti hyötyvä toimiala. Mutta se tarkoittaa myös sitä, että urheilun sisällä tulee olemaan todella suuria pettymyksiä. Odotukset ovat liian suuret. Odotukset ovat myös liian suuret sellaisilla urheilulajeilla, jotka eivät tule tästä hyötymään. Jos käyttäisin talousvertausta, niin urheiluun tuleva potti tulee moninkertaistumaan, mutta tuloerot tulevat leviämään.

– Yksikään urheilulaji ei tule häviämään, mutta moni urheilulaji on nollasaannilla. Sitten on lajeja, jotka voittavat merkittävästi. Tämäkin on asia, joka on hyvä tuoda avoimesti ilmi. Meillä tulee parin vuoden päästä argumentteja, että moni liitto tulee sanomaan, että tästä ei ollut meille mitään hyötyä. Ei ollutkaan, koska tämä on bisnestä, ja ne lajit, joista kertyy vaihtoa näille yhtiöille, ovat voittajia.

Jalkapallon hyötymisen asiasta Kuismanen näkee suurena.

– Uskoisin, että suhteessa suurin voittaja Suomessa on jalkapallo. Jos katsoo lähtöpistettä, vaihdollisesti ja rahallisesti ykköslaji on jääkiekko. Suomalainen jalkapallo lähtee jääkiekon alapuolelta, mutta se on loistava laji siihen, että tulee vaihtoa. Se on syy, miksi suomalainen jalkapallo ja pesäpallo ovat ne lajit, jotka tulevat tästä hyötymään.

Hän otti kantaa myös siihen, kannattaako jokaisen Veikkausliigajoukkueen miettiä seuraavia vuosia ja laskea sen varaan, että meillekin tulee sievoinen potti.

– Ei kannata. Muotoilisin niin, että jokaisen liigassa pelaavan joukkueen kannattaa tähdätä sopimuksiin, mutta se, että tämä pelastaisi koko lajin tai jonkin kaupungin jalkapallojoukkueen tästä ikuisuuteen, on harhaa ja näin ei tule olemaan. Emme tiedä vielä, mille tasolle sopimukset tulevat pidemmällä aikavälillä asettumaan. Jos otetaan esimerkki Ruotsista tai Tanskasta, sopimusten taso laskee, kun alkurynnistys on mennyt ohi ja nähdään, miten markkina alkaa kehittyä.

– Toisin päin, olisihan se hassua olla hankkimatta tai kokeilematta hankkia sitä lisätuloa, jonka tämä mahdollistaa.

Ohjelman haastattelu tehtiin ennen kuin HJK ilmoitti tehneensä Betssonin kanssa 5,5-vuotisen sopimuksen.

– Jos ajatellaan seuroja jääkiekossa ja jalkapallossa, on ehkä 5-8 seuraa, jotka ovat aidosti vetovoimaisesti ja kiinnostavia rahapeliyhtiöiden näkökulmasta, Kuismanen sanoi.

Ohjelmassa otettiin esille myös se, voisivatko vedonlyöntiyhtiöt olla kiinnostuneita hankkimaan eri liigojen televisiointioikeuksia itselleen.

– On vaikeaa vastata, koska tähän tulee lainsäädännöllisiä näkökulmia, että mikä alusta katsotaan sellaiseksi, että se mahdollistaa rahapeliyhtiöiden mainostamisen, markkinoinnin ja jopa sponsoroinnin. En uskalla tai osaa antaa eksaktia vastausta muuten kuin sen, että tätä alaa tutkitaan ja mietitään erittäin tarkasti, Kuismanen sanoi.

Kuningaslaji on katsottavissa Atleetin Youtubessa ja Spotifyssa.