Ilves kohtaa Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella torstaina islantilaisen Stjarnanin. Joukkueiden ensimmäinen ottelu päättyi viime viikolla Islannissa Ilveksen kannalta karvaasti, kun kotijoukkue hankki niukan 1-0 voiton.
Tammela on kuitenkin ollut Ilvekselle hyvä paikka. Jo viime kaudella stadionilla nähtiin Ilvekseltä mainioita tuloksia, joten ei ole ihme, että Ilves-leirissä ollaan luottavaisia siihen, että paikka kolmannelle karsintakierrokselle tulisi.
Ainakin asia on omissa käsissä. Yhden maalin takaa-ajoasema ei ole paha. Samaa mieltä on Kymppipaikan haastattelussa ollut Matias Rale.
Matias Rale, oliko Islannin matka sujuva?
– Vain yhden yön siellä olimme ja ihan sujuvasti reissu meni ottelun lopputulosta lukuun ottamatta. Ikävän maalin he saivat siihen pelin loppuun.
Millaisen arvosanan annat Ilvekselle ensimmäisestä osasta?
– Sanoisin sellaisen 6/10. Hyökkäyspelaaminen meillä jäi puuttumaan ja siinä täytyy parantaa toiseen peliin. Toisaalta olosuhteet olivat meille Islannissa haastavat. Kenttä oli kapea ja kuiva, joten syöttely oli vaikeaa. Lisäksi kun kovassa yritti kääntyä, niin aina kaatui. Melkein kukaan meidän pelaajista ei pysynyt niissä tilanteissa pystyssä.
Mitä jäi mieleen Stjarnanin joukkueesta?
– Aika tasainen joukkue heillä oli, mutta keskikentän kaveri (Gudmundur Nökkvason) jäi mieleen. Hän laukoi ottelun ainoan maalin ja teki paljon peliä joukkueensa eteen.
Miltä oma vire vaikuttaa?
– Hyvin tässä jaksaa pelata. Isoja pelejä on koko ajan, kun Veikkausliigassakin jokainen ottelu on meille kuin finaali tällä hetkellä.
Joko olette päässet täysin sisään uuden päävalmentajan Camilo Speranzan systeemeihin?
– Olemme saaneet tulokset liigassa kääntymään ja se on kaikkein tärkeintä. Taktiikassa ei suuria muutoksia ole ollut, mutta motivoinnissa hän on onnistunut tähän mennessä erittäin hyvin.
Pitääkö Tammelan taika?
– En ole vielä ottanut selvää, että kuinka paljon lippuja on mennyt kaupaksi, mutta uskon taian pitävän. En näe mitään syytä sille, että emme menisi tästä parista jatkoon.
Ilveksen ja Stjarnanin välinen Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen ottelu alkaa Tampereella, Tammelassa, kello 19.00. Voittaja jatkaa kolmannelle karsintakierrokselle, häviäjän europelit loppuvat tähän.
Haastattelu: Jukka Malm