HJK on ottanut naisten jalkapallon valtikan Suomessa tiukasti käsiinsä varmistettuaan jälleen Suomen mestaruuden jo kolme kierrosta ennen Briotech Kansallisen liigan kauden päättymistä.

Viikonlopun 1-0-voitto KuPS:n vieraana vei HJK:n tavoittamattomalle karkumatkalle sarjataulukon kärjessä. Mestaruus on HJK:lle jo kolmas perättäinen ja kun myös Suomen Cup on päättynyt HJK:n juhliin yhtä lailla kolmesti peräkkäin, ei maan tämänhetkisestä ykkösjoukkueesta ole juuri epäselvyyttä.

HJK on toki kuulunut suosikkeihin Veikkausliigan tavoin myös Kansallisessa liigassa lähes vuodesta toiseen. On kuitenkin syytä huomata, että ennen nykyistä mestaruusputkea HJK:n edellinen mestaruus oli kaudelta 2019 ja sitä edellistä saa hakea niinkin kaukaa kuin kaudelta 2025. Jo puhtaasti tässä valossa voi syystä sanoa HJK:n nousseen viime vuosina ykköseksi.

Naisten jalkapallo Suomessa kokonaisuutena ja etenkin kansallisella pääsarjatasolla on viimeisten parinkymmenen vuoden aikana ottanut huimia harppauksia eteenpäin. Perinteisesti vahvoilla aiemmin ollut HJK on kenties tullut kehityksessä hiukan jälkijunassa, mutta korjaa nyt satoa viime vuosien järjestelmällisestä kehityksestään.

Tämän vuosikymmenen puolella HJK:n naisten joukkuetta ovat luotsanneet ensin Jonne Kunnas, sen jälkeen mestaruusputken avannut Arttu Heinonen ja tästä kaudesta lähtien jälleen Kunnas. Työ kentällä on ollut ilmeisen onnistunutta, mutta samaan aikaan HJK on myös taustalla panostanut naisten joukkueeseen merkittävästi enemmän ja tästä ainakin osa kiitoksesta on syytä osoittaa ”kirittäjille”.

Viime vuosikymmen oli etenkin alkupuoleltaan PK-35 Vantaan hallintakautta ja vantaalaiset olivat tuolloin kokonaisuutena selkeä kehityksen keihäänkärki. Mestaruuksia veivät myös Åland United, FC Honka ja HJK:kin, mutta seuraava askel otettiin sitten kuluvan vuosikymmenen alussa, kun johtotähdeksi nousi KuPS. Kolme perättäistä mestaruutta kertoi selkeää kieltä siitä mitä saavutetaan, kun seura panostaa naisten joukkueeseen – trendi, joka on jatkunut Euroopassa jo pidempään.

HJK:ssa ei ihmetelty, vaan hypättiin kehityksen kelkkaan empimättä mukaan ja tosissaan. Kahden hopeamitaleihin päättyneen kauden jälkeen alkoi nyt meneillään oleva mestaruusputki ja tavallaan HJK on nyt lyönyt jälleen uuden korkeammalla olevan merkkipaalun naisten pääsarjajalkapallolle.

Perästä tullaan lujaa

HJK:n dominointi voi tuntua sivusta katsottuna tylsältäkin, mutta koko lajin kannalta se on tällä hetkellä vain positiivinen asia. PK-35 Vantaan valtakaudella oltiin vielä tilanteessa, jossa muut lähinnä seurasivat vierestä ja lähtivätkin pelaamaan enemmän vain kakkossijasta. KuPS:n nousu alkoi sitten herätellä muitakin tarkastelemaan toimintaansa ja HJK vetää nyt veturina koko Kansallista liigaa selkeästi laaja-alaisesti ylöspäin.

KuPS on ollut tälläkin kaudella HJK:n ykköshaastaja – ja juuri KuPS:sta HJK nytkin tuon ratkaisevan voiton haki. Vaikka HJK on ollut vakuuttava, niin tyystin ylivoimainen se ei ole ollut. 21 otteluun mahtuu kuitenkin kaksi tappiotakin ja yksi tasapeli.

KuPS:n kohtaloksi muodostui kesään osunut pieni tappioputki, jonka aikana HJK pääsi karkaamaan. KuPS ei kuitenkaan voinut tyytyä kakkossijaan, sillä takana vaanivat yhtä lailla myös HJK:ta haastamaan pystyneet Åland United ja HPS. Hopea- ja pronssimitalin kohtalo onkin vielä täysin avoinna, sillä kolmikkoa HJK:n takana erottaa toisistaan vain kolme pistettä.

Kun Kansallisen liigan tämän kauden Mestaruussarjan muut joukkueet ovat Ilves ja IF Gnistan, jotka pelaavat myös Veikkausliigaa ja selkeästi panostavat naistenkin joukkueisiin, on helppo veikata, että kilpailu Kansallisessa liigassa vain kovenee jatkossa ja sen myötä koko sarjan taso ottaa jälleen uusia askeleita eteenpäin.

HJK on nyt ansaitusti johtotähtenä, mutta kovaa työtä ja kehitystä on jatkettava, muuten takaa saattaa joku painella taas ohi. Nyt jännitetään vielä mitalikamppailua ja kaudelle 2027 ennusmerkit lupaavat ehkä sitä ”kaikkien aikojen kautta” jälleen kerran.