Lionel Messi iski kaksi maalia Itävallan verkkoon maanantai-illan ottelussa ja siirtyi niillä maaleilla yksin kaikkien aikojen maalipörssin kärkeen jalkapallon MM-lopputurnauksessa. Messi on nyt tehnyt 18 maalia ja Miroslav Klose jäi kahden maalin päähän. Kylian Mbappe teki maanantain ja tiistain välisenä yönä myös kaksi osumaa ja on puolestaan Klosen kanssa tasoissa.

Argentiinalla on edessä vielä alkulohkon ottelu Jordaniaa vastaan, eikä Messin pelaamisessa mikään viittaa siihen, etteikö maaleja voisi tulla lisää J-lohkon heittopussia vastaan. Sitten on edessä pudotuspelit eli ainakin yksi ottelu lisää. Mutta onko enempää? Messi on sellaisessa vireessä, että pystyy näköjään edelleen ratkomaan ja kääntämään otteluita likimain omilla suorituksillaan Argentiinan eduksi, mutta mitä pidemmälle turnaus etenee, sitä kovemmiksi haasteet muodostuvat ja tuen tarve maalinteossa kasvaa.

No, hyvä on. Kirjoitetaan Argentiina jatkoon sentään ensimmäiseltä pudotuspelikierrokselta. J-lohkon voitto tuo vastaan H-lohkon kakkosen, joka mitä todennäköisimmin Kap Verde tai Saudi-Arabia. Eli Messi pelaisi siinä tapauksessa vielä vähintään kolme ottelua tässä turnauksessa. Kahdessa seuraavassa yhteensä kolme ja sitten toisella pudotuspelikierroksella vielä yksi. Kuulostaisiko osuvalta spekulaatiolta? Siinä tapauksessa Messi päätyisi tässä turnauksessa yhdeksään maaliin ja koko urallaan 22 maaliin, jos Argentiinan tie nousisi siinä vaiheessa pystyyn.

Palataan Kylian Mbappeen. Hän on siis kahden maalin päässä Messistä. Alkulohkossa on jäljellä ottelu Norjaa vastaan. Atleetin MM-futisstudiossa ehkä Ranskan parhaaksi pelaajaksi nostetun Michael Olisen tarjoilu tulee varmasti olemaan taas priimaluokkaa, joten vaikka Ranskan viimeinen lohkopeli on kovempi kuin Argentiinan vastaava, heilauttanee Mbappe verkkoa ainakin kertaalleen.

I-lohkon voitto toisi vastaan jonkin viidestä mahdollisesta lohkokolmosesta. Spekulaatioissa vastustajaksi ovat mm. Skotlanti, Paraguay, Australia ja Ruotsi. Hollannin haperoiseksi paljastama Blågultin puolustus olisi Mbappelle kuin kutsu ruokapöytään nauttimaan taas Olisen tarjoilemista herkuista. Hattutemppuhan sieltä voisi tulla. Siinä tapauksessa näiden spekulaatioiden mukaan Mbappella olisi koossa uralla 20 maalia ja otteluita vielä neljä jäljellä, sillä Ranskan voi odottaa menevän päätyyn asti. Matkaa Messiin kaksi maalia, eli ennätyksen voi odottaa vaihtavan siinä tapauksessa omistajaa jossain vaiheessa tätä turnausta.

Miroslav Klose piti omaa maaliennätystään vuodesta 2014 saakka, eli hänen rekordinsa piti yli kaksi MM-lopputurnausta. Lopulta vääjäämätön tapahtui, ja Messi otti ennätyksen itselleen. Kylian Mbappen tahti ja Ranskan valtavan kova joukkue tukemassa sitä voi tarkoittaa kuitenkin sitä, että kaikkien aikojen maaliennätyksen haltija vaihtuu toistamiseen jo tässä turnauksessa.

Tai sitten Messi vie Argentiinan tässä tekstissä ennakoitua pidemmälle, mättää maaleja joka kierroksella, ja vanhettaa tämän artikkelin hyvin nopeasti. Ei yllättäisi.

Panu Markkanen