Valioliigassa vaihdettiin managereita kauden päätteeksi aivan huippua myöten. Pep Guardiola vaihtuu Enzo Marescaan Manchester Cityssä, Arne Slot sai potkujensa jälkeen työnsä jatkajaksi Andoni Iraolan ja Xabi Alonso otti vastatakseen Chelsean managerin paikasta.

Viime mainittu on tuttu nimi Huuhkajien kapteenille Lukas Hradeckylle miesten yhteisen Leverkusen-ajan pohjalta. Alonso menee Chelseaan oltuaan Real Madridin päävalmentajana vajaan kauden ennen potkujaan. Kansainvälisissä medioissa oli puhetta siitä, että joukkueen tähtipelaajat olisivat olleet Alonson metodeihin tyytymättömiä.

Monacoa nykyisin edustava Hradecky kommentoi Alonson näkymiä Chelseassa Atleetin Kuningaslaji-ohjelmassa.

– On ollut aika mielenkiintoinen valmentajakaruselli ylipäätään tässä parin viikon aikana. Real oli varmasti se isoin testi. Ehkä me olimme helppo pukukoppi ja helppoja persoonia. Toivottavasti hän saa homman haltuun. En tiedä, montako sopimuspelaajaa siellä on ja olisiko hän mennyt mieluummin Liverpooliin. Sitäkin jossitellaan. Xabilla on ne taidot laittaa homma kuntoon. Seurajohdon pitää seistä Xabin takana. Chelsealla on vissiin samoja ongelmia kuin Realilla pelaajistossa tässä mainitussa ylimielisyydessä. Xabi voi olla oikea henkilö taltuttamaan sen, ja toivottavasti saa homman toimimaan, Hradecky sanoi.

Hradeckyn mukaan Alonson vahvuutena kentän ulkopuolisissa asioissa oli vahva tuntuma siitä, miten käsitellä kutakin pelaajaa. Hradeckyn ja Alonson yhteinen aika Leverkusenissa toki oli erittäin tuloksekasta ja menestyksekästä, mikä varmasti auttoi asiassa.

– Hän piti huolta kaikista. Ei ollut montaa, jotka pystyivät sanomaan Xabista pahaa, pelasi sitten enemmän tai vähemmän. Hän tunsi sympatiaa kaikkia pelaajia kohtaan ja näytti sen. Kun joku tarvitsi lohdutusta, hän tarjosi sitä, ja samoin jos joku tarvitsi kovuutta. Saksalaiset sanovat fingerschpitzengefühl (näppituntuma) ja se oli hänellä kohdallaan siihen, mitä jokainen pelaaja tarvitsi.

– Tietysti, kun pelejä voitetaan, on helpompaa kontrolloida. Pitää luoda myös joukkue, joka voittaa pelejä. Pitää myös tasapainottaa asiat. Jos voitetaan pelejä, niin tarvitsee vain pitää huolta pelaajista, Hradecky pohti.

– Hän on kokonaisvaltainen koutsi ja jätti todella hyvän kuvan ihmisenä, mikä minulle on tärkeintä. Emmehän me veskarit taktiikoista niin ymmärrä! Meidän tehtävämme on ottaa palloja kiinni! Ei minulla ole vieläkään mitään hajua, kuka prässää ketäkin kentällä!

Hradeckyn koko vierailu on nähtävissä ja kuunneltavissa Atleetin Youtube-kanavalla ja Spotifyssa.