– Tilanteemme lohkon putoamistaistelussa on käynyt tukalaksi, ja muutoksella haemme peliimme uuden vaihteen niin, että Järvenpäässä pelataan Kakkosessa myös kaudella 2014, perustelee paikallisesti ottaen radikaalia päätöstä JäPSin puheenjohtaja Kai Luolavuo seuran verkkosivuilla.

– Hieno juttu, että Kivimäki oli valmis lähtemään talkoisiin mukaan, Luolavuo kiittelee.

Kivimäki veti jo keskiviikkona joukkueen harjoitukset ja on vastuussa JäPSin seuraavassa ottelussa, joka pelataan Järvenpään Keskuskentällä Atlantis FC:tä vastaan sunnuntaina 4.8. klo 18:30.

JäPSin laajan toiminnan kannalta on merkittävää, että muutoksella ei ole vaikutusta JäPSin valmennuspäällikön tehtävään, jossa Sandberg jatkaa normaalisti. Hän ehti toimia edustusjoukkueen päävalmentajana yhteensä puolentoista kauden ajanjakson.

Lähde: JäPS:n verkkosivut