HJK avaa Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen torstai-iltana kotonaan skotlantilaista Motherwellia vastaan ja samaan aikaan joukkue joutuu tosissaan taistelemaan paikasta Veikkausliigan runkosarjan kuuden parhaan joukossa.

Keskittyminen on toki nyt ennen muuta Motherwellin kohtaamisessa ja HJK on päävalmentaja Joonas Rantasen mukaan käynyt vastustajan tarkkaan läpi ennakkoon.

Motherwellin kausi Skotlannissa on vasta käynnistynyt, mutta teillä lienee aika hyvä kuva vastustajasta?

– Heillä tosiaan on vasta yksi kierros sarjaa pelattuna, mutta hyvä tuntuma joukkueeseen on. Aika pitkälti he pelaavat samalla tavalla kuin viime kaudella, vaikka päävalmentaja on vaihtunut. Joukkueella on selkeä identiteetti ja peli tavallaan aika valmista jo tässä vaiheessa kautta.

Miten kuvailisit Motherwellia joukkueena?

– Hyvä joukkuehan se on; hyvin organisoitu ja hyviä pelaajia. Erityisesti hyökätessä heillä on vauhtia, mutta he pystyvät pelaamaan myös liikuttamalla palloa nopeasti lyhyillä etäisyyksillä.

Millaisin asein ja tavoittein HJK otteluun lähtee?

– Haluamme pitää palloa niin paljon kuin mahdollista. Kun pallo on meillä, niin sitä kautta sitten lähdetään etenemään kohti vastustajan maalia. Totta kai pyrimme myös hyödyntämään mahdollisuuksia nopeisiin hyökkäyksiin, kun niitä aukeaa.

Alla on maanantailta tappio SJK:lle Veikkausliigassa. Hyvin alkanut ottelu kääntyi lopulta selväksi tappioksi SJK:n iskettyä kolme maalia ja kaksi ensimmäistä niistä keskityspalloista. Saman ei soisi toistuvan torstaina?

– Emme ole tätä ennen juuri päästäneet maaleja keskityksistä tai edes antaneet niistä paikkoja, mutta Seinäjoella tämä petti toisella puoliajalla. Uskon, että pystymme sitä parantamaan ja korjaamaan asian. On kyllä aika varma, että niitä keskityksiä torstainakin tulee.

Otteluita on tiiviillä tahdilla ja se luo oman haasteensa etenkin kun tilanne Veikkausliigassakin on tiukka. Mietitäänkö tässä pelaajien rasituksen tasaamista, vastustajaa vai omaa pelaamista eniten pelaavaa joukkuetta valittaessa?

– Kaikki nämä pitää huomioida, koska jokainen peli on tärkeä. Meidän pitää muistaa myös sunnuntain ottelu AC Oulua vastaan, vaikka keskittyminen onkin nyt torstaissa. Meidän pitää Veikkausliigassakin kuitenkin päästä ylempään loppusarjaan ja saada siihen mahdollisimman hyvät asetelmat. Vastustaja, pelisuunnitelma, rasitus… kaikki pitää ottaa huomioon.

Motherwellin kannattajia on Bolt Arenalle saapumassa sadoittain. Tähän varmasti toivotaan kunnon vastausta kotiyleisöltä?

– Ilman muuta. Hyvää kannustusta odotetaan ja koko stadionin tukea, se on kuitenkin äärimmäisen tärkeä asia. Nämä ovat kuitenkin aina erityisiä otteluita ja uskon, että yleisökin sen tiedostaa ja se näkyy ja kuuluu.

Ja lopuksi: mihin tulokseen olisit torstaina tyytyväinen?

– Voittoon.

HJK:n ja Motherwellin välinen kamppailu UEFA:n Konferenssiliigan karsinnassa alkaa torstaina 6.8. kello 19.00 Bolt Arenalla.