Video: Sportivo TV

Huuhkajien maalivahtitilanne on hyvin mielenkiintoinen. Viljami Sinisalo on noussut tosissaan haastamaan Lukas Hradeckya ykkösmaalivahdin paikasta. Samaan aikaan joukkueen maalivahtiosasto tekee taas töitä uuden maalivahtivalmentajan kanssa.

Sinisalo aloitti Kansojen liigan avausottelun San Marinoa vastaan ja pelasi nollapelin. Sinisalo ja Hradecky tapasivat mediaa ottelun aattona. Sinisalo oli tavattavissa joukkueen omassa mediatapaamisessa ja Hradecky kansainvälisessä lehdistötilaisuudessa.

– On huikeaa pelata maajoukkueessa ja sitä me kaikki haluamme tehdä. On se ketä vastaan tahansa, se on ultimaattinen kunnia, ja toivottavasti pelejä tulee lisää. Sitähän me kaikki haluamme, Sinisalo sanoi Sportivo TV:n videohaastattelussa.

Jesse Joronen lopetti kesällä maajoukkuepelit, joten Sinisalo nousi viimeistään tästä syksystä alkaen Hradeckyn ykköshaastajaksi. Hän pelasi jo keväällä Uuden-Seelannin turnauksessa toisen otteluista. Celticin ykkösmaalivahdin vyöllä on myös kaksi MM-karsintaottelua vuodelta 2025.

Hän kuvaili nykyisen maalivahtikolmikon dynamiikka Jorosen jäätyä sivuun hyvin positiiviseksi.

– Tietenkin Lukas Hradecky on suomalaisen jalkapalloilun iso hahmo ja yksi kaikkien aikojen jalkapalloilijoista eikä pelkästään maalivahtina vaan ihmisenäkin. Hän on meille iso pelaaja ja tulee sitä olemaan niin kauan, kuin pelaa maajoukkueessa. Joka päivä yritetään oppia, tehdä yhdessä töitä ja pitää huoli siitä, että olemme mahdollisimman hyvä maajoukkue ja tiimi. Lucas Bergström on tullut uutena, ja tunnen hänet. On ollut kivaa harjoitella yhdessä ja dynamiikka on oikein loistava, mutta kaipaamme kyllä Jesseä.

Tässä maajoukkueikkunassa on jäljellä vielä kolme ottelua. Suomi kohtaa tällä viikolla kotiotteluissa Valko-Venäjän ja Albanian ja ensi viikolla puolueettomalla maaperällä Valko-Venäjän. Mahdollisilla tulevilla minuuteilla Sinisalo ei spekuloi.

– Ei ole puhuttu sen enempää. San Marino-ottelusta juteltiin maalivahtien ja Friisin kanssa. Pakko mennä peli kerrallaan. Jos suurseurassa jotain oppii, niin sen että oikeasti seuraavaa peliä pidemmälle ei voi ajatella. Tärkein peli on aina seuraava. Se on tärkein juttu. Jos minuutteja tulee, olen valmis. Jos ei, niin autan yhtenä kapteenina ja hyvänä joukkuekaverina ja yritän pitää huolen, että kaikki ovat valmiina siihen, että pystymme ottamaan pisteitä. Se on se pointti.

– Olemme Suomi-paidassa yhteisen hyvän eteen. Se on tärkein juttu. Jos tulee minuutteja, se on huikea juttu. Jos ei, olen valmiina, jos vaikka tulisikin.

Hradeckyn palo ei sammu

Hradecky on useaan otteeseen kertonut, että vastaanottaa Sinisalon ja kenen tahansa maalivahdin tuoman haasteen ilolla. Vaikka ykkösvahdin asema lienee vielä hänen, on hän valmis muuhunkin rooliin.

– Paloa riittää! Ikää on tullut mittariin ja kohta kolahtaa kolmeseiska tauluun. Niin kauan, kun Jacob kutsuu minut ja taidot riittävät – ja ehkä itsekin tajuan, milloin taidot eivät välttämättä riitä tähän ryhmään ja riittävät – halua ja paloa on. Niin kauan kuin sitä on, kentällä on jäätävän hienoa olla mukana eri rooleissa. Kentällä tai vaihtopenkillä tukemassa joukkuetta. Rakastan olla osa tätä ryhmää ja niin kauan, kun se on mahdollista, aion tehdä sitä, Hradecky sanoi.

Huuhkajien maalivahtivalmentaja vaihtui Kansojen liigan alla taas. Jyri Nieminen siirtyi täksi kaudeksi AS Monacoon, eikä saanut seuralta lupaa jatkaa myös maajoukkuetasolla. Uutena nimenä ryhmään tuli saksalainen Dennis Neudahm.

– Aika vähän on ollut treenejä. Kolme-neljä treeniä San Marinossa. Hän on tuonut erilaisia härpäkkeitä, jotka ovat uutta myös minulle. Saksaa puhutaan hänen kanssaan, ja on kiva vaihtaa kuulumisia parin vuoden poissaolon jälkeen, miten Saksan kentillä menee. Oikein pätevä kaveri, enkä tiedä, kuinka moni maalivahtivalmentaja on saanut aloittaa nollapelillä. Yritetään jatkaa sillä linjalla, Hradecky sanoi.

Miltä nämä useat maalivahtivalmentajan vaihdokset ovat maajoukkueessa tuntuneet?

– Jalkapallossa tapahtuu ja eteen tulee asioita, että pitää tehdä päätöksiä. Ehkä se on ollut maajoukkueen tuulisin paikka viime vuosina. Meillä on ollut henkilökohtaisia urapolkuja, joita seurata. Jyrin pois jääminen oli iso menetys kaikille meille maalivahdeille, mutta saan painaa hänen kanssaan hommia seurassa. Nyt tuli uusi naama Dennisin muodossa ja hyvä korvaaja löytyi, Hradecky totesi.

Huuhkajat kohtaa Valko-Venäjän Helsingin olympiastadionilla tiistaina.

Haastattelu: Panu Markkanen