Espanjan La Liiga käynnistyy Euroopan top5-sarjoista ensimmäisenä. Huuhkajien toppari Ville Koski aloittaa ensimmäisen kokonaisen kautensa sarjassa. Viime kevät toi ikimuistoisen sarjassa säilymisen, johon sisältyi Barcelonan kaataminen.
Ville Koski siirtyi kesken viime kauden Kroatian liigan Istrasta Deportivo Alavesiin. Alaves pelaa kauden avausottelussa kotonaan Getafea vastaan. Kosken odotetaan olevan avauskokoonpanossa kauden avauksessa.
Alaves varmisti viime kaudella sarjapaikkansa vasta toiseksi viimeisessä ottelussa. Sitä edeltävällä kierroksella Alaves voitti itsensä Barcelonan tilanteessa, jossa Barcelona oli varmistanut mestaruuden, mutta Alaves tarvitsi pisteitä.
Barcelona-ottelu oli samalla Kosken debyytti Alavesin avauksessa. Aiemmat kierrokset olivat tuoneet kahdessa ottelussa kymmenen minuuttia Villarrealia vastaan ja yhden minuutin Celta Vigoa vastaan. Koski muisteli Barcelona-voittoon valmistautumista kesällä vieraillessaan Atleetin Kuningaslaji-ohjelmassa. Hän oli jo ehtinyt turhautua penkillä istuessaan ennen sitä.
– Maajoukkuepelien jälkeen aloin saada tatsia. Tuntui muutenkin aloittaa kaksi ottelua Uudessa-Seelannissa kaiken väsymyksen seurauksena. Sitten ei tullut yhtään mitään: penkki, penkki, penkki, penkki, penkki. Samaan aikaan kuulen, että kaikki olivat tyytyväisiä seurassa. Jengiläiset tykkään, kun treenasin hyvin ja on tasoa olla täällä. Tällaisia kuului urheilutoimenjohtajalta, hän muisteli.
– Kun olin istunut penkillä ja olimme ottaneet turpaan, mietin, miksi minut haluttiin tänne. Sitten ilmenikin Elche-pelissä ennen sitä (Barcelona-peliä), fysiikkavalmentaja tuli sanomaan, että ole valmis, on monta peliä. En pelannut, vaikka oli lähellä. Lämmittelin ainoana puolustajana. Sitten kaksi päivää ennen Barcelona-peliä kysyttiin: ”Are you ready to play?” Sanoin, että mitä muuta varten olen täällä!
Koski pelasi kaikki kolme viimeistä kauden ottelua täysin minuutein. Hän hauskuutti myös Real Madrid-fanina hiljentäneen keskusteluissaan kavereidensa kanssa Barcelonaa kannattavat kaverinsa, jos La Liigan jättiläisten paremmuudesta tuli vääntöä.
– Jos kaverit ovat Barca-faneja ja kettuilevat Realista, voin sanoa, että olen voittanut teidän suosikkiseuranne, että nyt hiljaa!
Alaves kohtaa tällä kaudella Barcelonan ensimmäisen kerran vieraissa marraskuun ensimmäisenä päivänä. Suosikkiseuransa Real Madridin kaatamista Koski pääsee yrittämään vierasottelussa 29.11.
Kosken koko vierailu on katsottavissa Atleetin Youtubessa ja Spotifyssa. La Liigan televisioi Suomessa Disney+. Alaves-Getafe alkaa lauantaina kello 20.30.