Poutiainen on 22-vuotias JJK:n kasvatti, joka on pelannut koko tähänastisen uransa jyväskyläläisseuran riveissä. Hän debytoi Veikkausliigassa ja 16 vuoden ikäisenä ja vyöllä on myös nuorten maaotteluita.

Poutiainen myöntää, että lähtö kasvattiseurasta ei ollut helppo, mutta halu kehittyä ja menestyä toivat hänet Tehtaan kentälle.

– Kyllä sitä pitkään mietin mikä olisi oikea vaihtoehto. Juttelin Juho Rantalan kanssa jo kauden jälkeen pitkään omasta roolistani ja joukkueesta ja se vakuutti minut. Haka on perinteinen seura ja voittava joukkue, joka haluaa takaisin Veikkausliigaan, Poutiainen kertoo Hakan sivuilla.

– Ei JJK:sta lähteminen tietenkään helpoin mahdollinen päätös ollut, sillä olen edustanut sitä juniorista lähtien. Juttelin JJK:n johdon kanssa eikä tarkoitus ole ollut polttaa mitään siltoja. Tein itseni kannalta parhaan ratkaisun ja on ihan hyvä välillä kokea vähän muutoksen tuulia, Poutiainen valottaa siirtonsa taustoja.

Lähde:www.fchaka.fi