– Tällaisia yhteydenottoja on ollut useamman vuoden, Aiemmin ei ne eivät ole olleet ajankohtaisia. Joku aika tuli uusi yhteydenotto ja asiat alkoivat mennä eteenpäin. Jonkin aikaa mietitin ajatuksia, ja ne tuntuivat loogisilta, Litmanen totesi maanantaina Amstredamissa.

Litmanen totesi peliuran yhä jatkuvan, mutta seuraa tai mahdollista sarjatasoa mies ei kertonut.

– Tässä luodaan kokonaisuutta luoda, eli en ole miettinyt lopettamista vaan sitä miten pelaaminen voi jatkoa, Litmanen valaisi.

Joissain huhuissa Litmasta on viety johtotehtäviin Suomen Palloliittoon. Litmasen mukaan tämä ei ole nyt ajankohtaista.

– Seuraan mediaa, missä mennään, ”Litti” naurahti

– En tyrmää liiton ajatuksia, vuosien aikana paljon hyviä alustavia keskusteluja. Kaikki lähtee purkautumaan siitä, mikä on minun mahdollinen pelaajatilanteeni, Litmanen muistutti.

Pelkästään uuden yhteistyösopimuksen vuoksi Litmanen ei Hollantiin matkannut.

– Tulin Amsterdamiin jo maanantaina ja tapasin aika paljon vanhoja pelikavereita ottelun yhteydessä. Aina on hauskaa, kun oma seura voittaa. Vähän on nyt flunssaa, joten aika aikaisin lähdin hotellille lepäämään, ”Kuningas” sanoi.