Harri ”Hati” Virtasen tilalle saatiin torstain aikana todella pikaisella aikataululla viime vuodet Fc Jazzia valmentanut Mikko Mannila. Mannilalle tilanne tuli eteen nopeasti. SK:n haastattelussa Mannila kertoi miettineensä asiaa muutaman tunnin mutta päätös oli helppo.
– Tämä on hieno haaste ja otan sen vastaan nöyränä.
Talven aikana valmennushommista taukoa pitänyt Mannila uskoo, että lähinnä henkisellä puolella hän voi vaikuttaa joukkueen tekemiseen pikaisesti.
– Ensimmäinen matsi tulee vastaan äkkiä ja siihen mennessä ei ehdi oikeastaan muuta kuin avata henkisiä lukkoja, jos sellaisia pelaajilla on. Omat akut ovat nyt täynnä virtaa, kun sain talven aikana pohtia asioita.
Mannila pääsee aloittamaan valmentamisen täysin puhtaalta pöydältä, koska omien sanojenhän ei ole nähnyt kaudella kumpaakaan Nicen kotipeliä.
Joukkueen taustoissa Harri Heikkinen jatkaa 2.valmentajana, Teppo Mäkipää (Fyys.valm), Mauri Lepistö (JoJo).
Lähde: www.nicefutis.sporttisaitti.com