Kymppipaikan suomalaiskatsauksen kärki tulee Saksasta. Molemmilta kahdelta korkeimmalta sarjatasolta tuli viikonloppuna hienoja uutisia niin tehojen kuin debyytin muodossa. Suomalaistehoja nähtiin pohjoisessa ja läntisessä Manner-Euroopassakin, ja näyttää siltä, että suomalaisten asemat seuroissaan Euroopan top5-sarjoissa ovat hyvät.
Brittein saarilla tapahtumat ovat taas olleet hieman ristiriitaisia. Kymppipaikka luotaa taas viikonlopun suomalaisannin.
Marhiev teki kaksi
Viikonlopun suurin suomalaisonnistuja on ehdottomasti Adam Marhiev. Hän teki kaksi komeaa kaukolaukausmaalia Nürnbergille, kun se voitti 2. Bundesliigassa Arminia Bielefedin 4-1. Marhievin osumat olivat Nürnbergin kolmas ja neljäs maali. Marhiev myös valittiin Kickerin kierroksen tähdistöön jo toisena suomalaisena tällä kaudella. Nürnberg johtaa 2. Bundesliigaa kolmen kierroksen jälkeen puhtaalla pelillä. Uransa toisen ja kolmannen Zweite-maalin tehnyt Marhiev on pelannut kaikissa otteluissa täydet minuutit.
Toisella kierroksella saman tähdistövalinnan saanut Luka Hyryläinen puski Magdeburgin toisen maalin joukkueensa toisessa peräkkäisessä voitossa Holstein Kielia vastaan. Maali oli Hyryläiselle uran ensimmäinen 2. Bundesliigassa. Myös Hyryläinen on kellottanut kolme kertaa täydet minuutit tällä kaudella. Hyryläisen kahden kierroksen jälkeen tehty haastattelu löytyy täältä.
Maalisyöttöjä nähtiin Tanskassa ja Belgiassa. Jimi Tauriainen oli ensimmäistä kertaa Tanskan Superliigan Horsensin avauksessa ja kiitti vastuusta kahdella maalisyötöllä, kun Horsens kärsi 2-3-kotitappion Viborgille. Hän pelasi täyden ottelun, ja Julius Körkkö tuli kentälle 72. minuutilla. Juho Lähteenmäki syötti yhden Nordsjällandin maaleista, kun se kaatoi Bröndbyn 3-1. Lähteenmäki pelasi täydet minuutit.
Juho Talvitie oli Tauriaisen tavoin ensimmäistä kertaa Lommelin avauksessa Belgiassa. Tuloksena Cercle Brüggeä vastaan oli 1-0-vierasvoitto ja Talvitie syötti joukkueensa maalin. Peliaikaa tuli täysi 90 minuuttia.
Suursarjoissa näyttää hyvältä
Otto Ruoppi debytoi lauantaina Bundesliigassa. Hän tuli kentälle 68. minuutilla Mainzin maalittomassa tasapelissä Paderbornia vastaan. Ruopin kaudenalushaastattelu puolestaan on tämän linkin takana.
Lukas Hradecky torjui nollapelin Monacon maalilla Le Havrea vastaan. Hradecky ei ole päästänyt tällä kaudella vielä maaliakaan Ligue 1:ssä kahden kierroksen jälkeen. Seuraavana vastaan asettuu PSG vieraissa.
Ville Kosken Alaves on aloittanut La Liigan tasapelillä ja kahdella voitolla. Viimeisin voitto tuli Villarrealista 1-0. Koski pelasi täyden ottelun ja keräsi espanjalaismedialta hyvät arvosanat esityksestään.
Hollanti ja Belgia
Täysien minuuttien mies jo pidemmältä ajalta löytyy myös Hollannista. Juho Kilo kirjautti taas täydet minuutit ADO Den Haagin paidassa, tällä kertaa Feyenoord Rotterdamia vastaan. Ottelu päättyi 2-2 Haagin johdettua jo kahdella maalilla.
Casper Terho aloitti Sparta Rotterdamin ottelun Excelsioria vastaan penkiltä, mutta tuli kentälle jo avausjaksolla, 39 minuutin kohdalla. Excelsior vei ottelun 2-1. Vaihtopelaajan rooli on tullut tutuksi myös Oliver Antmanille tämän tultua kentälle 56. minuutilla Belgian liigassa Anderlechtin hävitessä Union SG:lle vieraissa 0-3.
Walta MLS-sarjaan, Kamara pelasi
Englannin Championshipin uutiset ovat kaksijakoisia. Glen Kamara pelasi toisen jakson QPR:n voittaessa Blackburnin vieraissa 2-1. Leo Walta taas ei ollut lainkaan Swansean kokoonpanossa 3-0-vierasvoitossa Derbysta, ja vähiin jäänyt vastuu saikin aikaan sen, että Walta siirtyy MLS:n Los Angeles FC:n riveihin. Asia varmistui alkuviikosta. Kamaran, Waltan ja Kilon tilanteet tekevät Huuhkajien keskikenttäpelaajaspekulaatiot ennen Kansojen liigaa hyvin mielenkiintoisiksi.
Tähän spekulaatioon nousee ilman muuta Kaan Kairinen. Viime EM-karsinnoissa ainoana Huuhkajapelaajana täydet minuutit pelannut Kairinen tuli kentälle 69. minuutilla, kun AEK pelasi Kreikan liigassa tasan 1-1 Kifisiaa vastaan. Spekulaatioiden aihetta tulee Kreikasta lisääkin, sillä Jere Uronen ja Fredrik Jensen pelasivat täydet minuutit. Urosen Atromitos hävisi PAOK:lle 1-2 ja Jensenin Aris voitti OFI Creten 2-1. Jensen pelasi taas topparina.
Kilpailisiko Jensen siis pelipaikasta vaikkapa Samuli Miettistä vastaan? Mene ja tiedä. Miettinen oli sairastelun jäljiltä viime viikolla penkillä, mutta tänä viikonloppuna tuli vastaan suurseura Dinamo Zagreb, palasi Miettinen aloitukseen ja pelasi 2-2-tasapelissä täydet minuutit.
Skotlannin Valioliigassa Celtic voitti Falkirkin 2-1 Viljami Sinisalon pelatessa. Simo Valakarin St. Johnstone hävisi Heartsille 1-2.
Muut isojen maiden kakkostasot
Championshipin lisäksi myös Saksan, Italian, Espanjan ja Ranskan kakkostasoilla pelaa suomalaisia. Espanjassa minuutteja ei tullut muualla kyllä.
Isoimmat minuutit keräsi Palermon Joel Pohjanpalo. Hän avasi S.S. Arezzoa vastaan ja pelasi 3-2-vierasvoitossa 82 minuuttia. Toinen näiden sarjojen vielä alussa mainitsematon avauksen mies oli ensimmäistä kertaa Karlsruhen avauksessa ollut Santeri Väänänen. Peliaikaa 58 minuuttia ja 2-5-kotitappio.
Tuomas Ollila pelasi ensimmäisen ottelunsa Ranskan Ligue 2:n Guingampissa siirtonsa jälkeen. Guingamp pelasi maalittoman tasapelin Troyesia vastaan ja Ollila tuli kentälle 59. minuutilla.
Benjamin Källmanin Hannover otti 2. Bundesliigassa kauden avausvoittonsa Darmstadtista vieraissa 1-0. Källman tuli kentälle tauolla. Doni Arifin Greuther Fürth haki 4-3-vierasvoiton Energie Cottbusista. Arifi tuli kentälle 83. minuutilla.
MLS, Pohjoismaat, Tshekki
Suomalaispelaajien minuutit MLS:n nostavat pelaajia myös uudelta mantereelta maajoukkuevalintoihin. Matti Peltolan saldona oli tutusti 90 minuuttia, kun DC United pelasi Waltan seuraksi spekuloidun LAFC:n kanssa tasan 0-0. Suomalaisten kohtaaminen nähtiin San Diego-LA Galaxy-ottelussa. Onni Valakari oli San Diegon avauksessa ja pelasi 87 minuuttia. Robert Taylor tuli penkiltä 73. minuutilla San Diego voitti 3-1. Robin Lod tuli sisään 63. minuutilla, kun Chicago pelasi tasan 2-2 Seattlea vastaan.
Djurgården-Mjällbystä odotettiin isoa suomalaiskohtaamista Allsvenskanissa. Sitä ei kuitenkaan saatu Jani Honkavaaran joukot murskasivat hallitsevan mestarin 4-0. Matias Siltanen ja Miro Tenho pelasivat täydet minuutit ja Adam Ståhlkin avauksesta 76 minuuttia. Mjällbyn kaksikko Tony Miettinen–Timo Stavitski ei ollut kokoonpanossa lainkaan.
Leo Väisäsen mielenkiintoinen paluusyksy jatkui Häckenin hävitessä kotonaan Västeråsille 1-3. Hän otti 42. minuutilla suoran punaisen. Ottelu oli Väisäselle kauden neljäs ja avauspaikka kolmas peräkkäinen. Adrian Svanbäck oli avauksessa pelaten 74 minuuttia. Niilo Mäenpää ja Marius Söderbäck olivat avauksessa ottelussa Halmstad-Kalmar. Kotijoukkueen Mäenpää pelasi 76 ja vierailijoiden Söderbäck 62 minuuttia.
Tanskssa Lyngby-Odense päättyi 1-1. Vieraiden Topi Keskinen oli avauksessa ja pelasi 74 minuuttia. Ja siihen keskikenttäspekulaatioon: Anssi Suhonen oli edelleen kokoonpanon ulkopuolella, eikä ole pelannut vielä koko kaudella. Se, miksi Suhonen tulee tässä mainituksi, johtuu siitä, että hän oli kaikissa tänä vuonna pelatuissa A-maaotteluissa Huuhkajien avauksessa.
Tshekin liigasta mainitaan vielä Ryan Mahutan pikkuminuutit. Hän tuli kentälle Pardubicessa SK Liseniä vastaan neljä minuuttia ennen loppuvihellystä. Pardubice hävisi 1-2.