
192-senttinen ja 82-kiloinen Hambo siirtyy Tampereelle italialaisen suurseura Sampdorian organisaatiosta.
Hambolla on Suomen sekä Bosnia ja Hertsegovinan passi. Nuorukainen on HJK:n kasvatti, joka siirtyi kesällä 2012 Sampdoriaan nelivuotisella sopimuksella ja hän pelasi Italiassa pääosin Sampdorian nuorten joukkueessa Campionato Primavera Girone A -sarjassa.
Hambo on edustanut Suomea kaikissa juniorimaajoukkueissa ja muun muassa U19-maajoukkueessa hän on tehnyt 2 maalia sekä U18-maajoukkueessa 5 maalia.
Ilves odottaa Hambon pelilupaa Italian jalkapalloliitolta ja jos pelilupa-asiat saadaan lauantaihin mennessä kuntoon, niin hänet nähdään Ilveksen kokoonpanossa heti lauantain JIPPO-kotiottelussa.
Lähde:www.ilvesedustus.com