Sormunen pelasi viime kaudella Jipossa 18 ottelua Ykkösessä. 187-senttinen puolustaja valittiin vastikään Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueleirille. Hänellä on ollut ajoittain selkävaivoja ja pari viikkoa sitten Areenan huonokuntoisella matolla harjoitellessa hän satutti nilkkaansa eikä pysty nyt osallistumaan maajoukkueleirille.
Päävalmentaja Jarmo Korhonen toteaa, että Sormusen on tärkeää saada ehyt talven treenikausi toteutettua ennen seuraavaa pelikautta.
– Topi pelasi viime kaudella hyvällä tasolla 18 ottelua, kun edelliset kaksi vuotta olivat menneet loukkaantumisten takia rikkonaisiksi. Topin tulee ottaa oma rooli ensi kauden joukkueessa ja sen jälkeen on mahdollisuus suunnata isommille kentille, toteaa Korhonen Jipon sivuilla.
Lähde: www.jippo.fi