Parhaillaan Kemissä on testattavana pari nuorta pelaajaa, joiden otteita seurataan kahden viikon ajan. HJK:n junioriakatemian kasvatti, viime kaudella Pallohongassa pelannut Simon Thurling on parikymppinen, vasenjalkainen keskikenttäpelaaja, joka on edustanut myös Klubi04:ää. Jo marraskuun try-outissakin mukana ollut OLS:n kasvatti Aatu Asikainen on hyökkääjäpelaaja, joka pelasi viime kaudella Kakkosta OLS:n riveissä.
Tällä hetkellä käydään neuvotteluja myös kahden ex-liigapelurin kanssa, neuvottelujen tulos saattaa ratketa jo tulevalla viikolla. Edelliskauden vahvistuksista David Bitsindou ja Sasa Jovovic “kotiutuvat” Kemiin tammikuun lopulla, Billy Ions ja Jonte Smith helmikuun alussa. Helmikuun aikana testattavaksi tulee vielä 7-8 ulkomaista pelaajaa, joista toivotaan joukkueelle löytyvän pari täsmävahvistusta.
Viime kaudella 19 ottelussa esiintynyt Jere Moilanen ei sen sijaan jatka enää kemiläisjoukkueessa. PS Kemi ja Moilanen purkivat sopimuksensa yhteisymmärryksessä.