Vuonna 1994 syntynyt ”Seti” on jyväskyläläiselle jalkapalloväelle varsin tuttu Blackbirdin ja FC Vaajakosken paidasta. Nuori laituri on ihastuttanut taidoillaan paikallista futiskansaa jo vuosia ja kiinnittänyt myös Juha Pasojan huomion.
– Seti on erittäin potentiaalinen pelaaja ja vakuuttanut Kolmosen peleissä niin FCV:n kuin Böördinkin paidassa. Nyt onkin mielenkiintoista päästä katsomaan, miten hän pärjää Ykkösessä, Pasoja toteaa JJK:n sivuilla.
Sysäyksenä sopimuksen syntymiseen oli aiemmin kuluvalla kaudella käyty paikallisottelu Blackbirdin ja JJK:n reservijoukkue Villikettuja välillä. Loutelamio onkin tehnyt kuluvalla kaudella Kolmosessa hurjat tehot: 14 ottelussa on syntynyt peräti 11 maalia, joista kaksi on tullut Villikettujen verkkoon.
Sopimuksessa on optio myös kaudesta 2016.
– Ennen kaikkea tässä ajatellaan jo tulevaa ja onkin hyvä, että saatiin Seti mukaan jo nyt loppukaudeksi, niin hänellä on aikaa näyttää kyntensä ensi vuotta ajatellen.
– Mutta eihän sitä tiedä, vaikka hän räjäyttää pankin jo tällä kaudella kentälle päästyään – monet hyvät pelaajat kasvavat kentällä sitä mukaa kuin pelit kovenevat. Potentiaalia on joka tapauksessa todella paljon.
Lähde: www.jjk.fi