Malundama on -95 syntynyt peluri, joka on esiintynyt Suomen poikamaajoukkuepaidassa kolme kertaa – kaikki Pohjois-Irlantia vastaan. Henri on pelannut lähes koko ikänsä TKT:n riveissä. Alkukauden pelaaja haki tuntumaa Kakkosesta TPV:n riveistä.

lves on ollut Henrin liikkeistä kiinnostunut jo vuosia mutta pitkä sopimus TKT:n kanssa on vesittänyt siirtoaikeet aiemmin. Myös Valioliigaseurat kiinnostuivat Henrin liikkeistä. Hyvät otteet poikivat kutsun 2010 Blackburn Roversin harjoitusleirille. Henrin sopimus loppui kesäkuun lopussa TKT:n kanssa ja tammikuun alussa tehty kontrahti siirtää pelioikeudet Ilveksen riveihin. Mies on pelikelpoinen edustusjoukkueen Seinäjoen reissun jälkeen. Harjoitusvahvuuteen Henri siirtyy välittömästi.

Ilveksen joukkueessa on muitakin pelaajamuutoksia. Aleksi Pylkkönen on päättänyt vetää henkeä loppukauden ja miettii tulevaisuuttaan jalkapalloilijana. Armeijavuosi oli huono yhdistelmä jalkapallon pelaamisen kanssa ja mies päätyi ratkaisuunsa kypsytelleensä ajatusta usean viikon ajan.

Lähde: Ilves Tiedote