20-vuotias Köse debytoi liigassa jo kaudella 2010 FC Lahden riveissä. Samaisella kaudella Köse pelasi myös FC Lahden farmijoukkueen FC Hämeenlinnan riveissä. Kausi 2011 meni FC Lahden kanssa niin ikään Ykkösessä. Tuolloin otteluitakertyi loukkaantumisen runtelemalta kaudelta vain yhdeksän.Viime kaudella liiga-otteluita FC Lahdessa tuli jälleen mukavasti 22 kappaletta.
FC Reippaan kasvatti on kuulunut ikäluokkansa maajoukkuepelaajiin. Miehellä on vyöllä parisenkymmentä maaottelua eri ikäluokista. Viimeksi Köse nähtiin U20 maajoukkueen mukana viime syyskuussa kaksoismaaottelussa Ruotsia vastaan.
– Olen tosi iloinen, että pääsen Ilvekseen pitkien neuvotteluiden jälkeen. Olen nälkäinen ja haluan menestyä. Lisäksi haluan auttaa joukkuetta omalla asenteellani ja panostuksellani mahdollisimman ylös sarjassa. Haluan mahdollisimman pian päästä kannattajien eteen pelaamaan. Olen kuullut pelkkää hyvää Ilveksen kannattajista ja odotan innolla heidän kohtaamistaan. Lupaan, että annan aina kaikkeni kentällä ja taistelen joka tilanteessa.
Lähde: Ilveksen tiedote