TPS-pelissä loukkaantuneen Aapo Mäenpään polven ristisiteet ovat poikki ja tämän kauden Haka-debytanttia odottaa polvileikkaus. Paluu harjoitus- ja pelikentille tapahtuu todennäköisesti vasta ensi vuoden puolella.
Keväisessä Suomen Cupin ottelussa FC Honkaa vastaan vakavasti loukkaantunut Hakan maalivahti Ville Kauppinen sai alkuviikosta lääkäriltä hyviä uutisia. Keskivaikean aivovamman toteamisen jälkeen Kauppisen kausi piti olla ohi ja koko peliurakin oli vaarassa. Nyt viesti oli kuitenkin ilahduttava: Kauppinen voi palata normaaliin harjoitteluun ja sitä kautta pelikentille.
Kauppinen on kuitenkin ollut koko ajan joukkueen mukana ja kaverit niin kentiltä kuin kenttien ulkopuolelta ovatkin olleet kullanarvoista apua toipumisprosessissa.
Loukkaantuminen ei kuitenkaan lamaannuttanut Kauppista, vaan päinvastoin tavoitteet on asetettu entistä korkeammalle. Vielä hetken ajan Kauppisella on oma treeniohjelma, vaikka mies pääsee myös joukkueen pallollisiin treeneihin mukaan välittömästi.
– Kuukauden verran minulla on vielä oma treeniohjelma, mutta pallotreeneihin menen mukaan siihen lisäksi. Tarkoitus olisi syyskuun alusta lähtien päästä valmistautumaan lokakuun matseihin. Ja mikä tärkeintä, minä haluan todistaa kaikille ja ennen kaikkea itselleni, että pystyn pelaamaan vielä nähtyäkin kovemmalla tasolla, Kauppinen lataa Hakan sivuilla.
Lähde: www.fchaka.fi