– Samalla kertaa käytiin lähimmällä kelpaavalla kentällä Oulun Raatissa ja sinne ottelu järjestyy. Raatti on helppo myydä täyteen, kun siellä ei ole kuin 2 200 kuppi-istuinta, jollaiset UEFA kentälle vaatii, puheenjohtaja Risto Niva sanoo RoPS:n verkkosivuilla.

RoPSin tavoitteena on yhdessä Oulun kaupungin kanssa tutkia, voiko Raattiin saada lisää kuppipenkkejä jollakin järjestelyllä. Toki Raattiin mahtuu jopa 10 000 ihmistä, mutta vaadittuja penkkejä ei ole kuin 2 200.

– Se on aika vähän väkeä kun selvästi enempäänkin olisi saumaa, harmittelee Niva.

Rovaniemen keskuskentän nykyiset puitteet tyssäsivät sosiaalitiloihin ja puuttuviin penkkeihin. RoPS oli mielissään, että kentän katsomoja aletaan ensi vuonna rakentaa. Toiveena on, että suurin vaihtoehdoista (2 600 katsomopaikkaa) toteutettaisiin. Seurakin haluaa olla mukana investoimassa stadioniin.

Lähde: Lapin Kansa / www.rops.fi