Päätös:
Kurinpitovaliokunta määräsi seuraavat pelaajat väliaikaiseen pelikieltoon rangaistusmääräysten 3.1 §:n e-kohdan mukaan:
Chibanga Godfrey
Chibwe Chileshe
Khorguashvili Pavle
Khorguashvili Valter
Kombe Francis
Kunda Stephen
Musonda Christophe
Mwaba Chanda
Mweetwa Nchimunya
Yobe Dominic
Yobe Donewell
Perustelut:
Rangaistusmääräysten 5.4 §:n mukaan kurinpitovaliokunta voi painavista syistä käsitellä asian, vaikka niistä ei olekaan tehty 5.1 §:n mukaista raporttia. Kurinpitovaliokunta katsoo, että kyseessä on epäily niin vakavasta rikkomuksesta, että sillä on painava syy käsitellä asia.
Kaikille edellä mainituille henkilöille on annettu mahdollisuus toimittaa oma vastineensa, ja vastineen ovat tai muun kannanoton ovat toimittaneet Mwaba, Chibwe, Kombe, Chibanga, Kunda, Khorguashvili Pavle, Nchimunya. Lisäksi kurinpitovaliokunta on saanut viranomaiselta vahvistuksen, että kaikki kyseiset pelaajat on määrätty matkustuskieltoon todennäköisin syin epäiltynä rikoksesta.
Rangaistusmääräysten 2 §:n h-kohdan mukaan rangaista voidaan sitä, joka yrittää pelata, pelaa tai ehdottaa pelaamista ennakolta sovittuun lopputulokseen pyrkien tai laiminlyö tällaista ehdotusta koskevan tiedonantovelvollisuuden liitolle. Jos henkilöä on syytä epäillä syyllistyneen tämän kohdan rikkomiseen, voi kurinpitovaliokunta määrätä hänet väliaikaiseen peli- ja toimitsijakieltoon. Rangaistusmääräysten 2 §:n mukaan h-kohdassa mainitut rikkomukset on aina katsottava vakaviksi.
Kurinpitovaliokunnalla on syytä epäillä, että kyseiset pelaajat ovat syyllistyneet kaudella 2010 sarjaotteluissa edellä mainitun sääntökohdan rikkomiseen joko pelaamalla tai yrittämällä pelata ennakolta sovittuun lopputulokseen pyrkien tai vähintään laiminlyömällä tällaista ehdotusta koskevan tiedonantovelvollisuuden liitolle.
Syytä epäillä – kriteeri edellyttää vähäisempää näyttöä rikkomuksesta kuin todennäköiset syyt – kriteeri, ja koska pelaajat on määrätty matkustuskieltoon todennäköisin syin, täyttyy myös rangaistusmääräysten mukainen syytä epäillä – kriteeri.
Valitusosoitus:
Rangaistusmääräysten 8 §:n mukaisesti rangaistuilla on oikeus hakea muutosta tähän päätökseen valittamalla kirjallisesti Suomen Palloliiton valitusvaliokunnalle viikon kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.
Lähde: www.palloliitto.fi