Maalikuninkuusvuoden 2008 jälkeen etenkin seuraava kausi oli hyökkääjälle itselleen pettymys. Mies suhtautuu sen jälkeisiin tapahtumiin viileän analyyttisesti mutta samalla itsevarmasti. Viime kauden edetessä Boris oli jäämässä vähälle peliajalle Hongassa, mutta loppuvuoden lainasiirto Ykkösen PoPaan oli erittäin onnistunut.
– Jos olen kerran parikymppisenä voittanut maalikuninkuuden, en voi olla ainakaan huonompi pelaaja nyt. Tavoitteeni ovat korkealla. En näkisi viime kauden menneen huonosti. Pysyin kunnossa lokakuun loppuun asti ja tehoja tuli ihan tasaiseen tahtiin. Kaudelle 2009 olen yrittänyt etsiä selityksiä, että miksi se meni niin kuin meni, Kokko sanoo Vepsun verkkosivuilla.
– En näkisi, että miksi Vaasassa en voisi taistella taas maalikuninkuudesta, jos pysyn kunnossa ja joukkue pelaa hyvin. Maalejahan minulta odotetaan, se on ihan selvä, Kokko lisää painokkaasti.
Lähde: www.vepsu.fi