VPS oli tiukimmin voitossa kiinni, kun se johti AIK:ta vastaan Oulussa jo 2-0, kun Admir Catovic ja Jordan Seabrook onnistuivat maalinteossa. Nabil Bahoui toi kahdella osumallaan vieraat kuitenkin tasoihin. Jälkimmäinen syntyi rankkarista. Ottelun tilastot löytyvät täältä.

FC Lahti sen sijaan nousi kahdesti tappioasemasta, kun se pelasi Elfsborgin kanssa 2-2-tasapelin. Marcus Rohden vei ruotsalaiset johtoon, mutta Lasse Lagerblom tasoitti nopeasti perään. 59. minuutilla Viktor Prodell vei Elfsborgin jälleen johtoon, mutta kaksi minuuttia myöhemmin Matheus Alves tasoitti ja ne jäivät myös loppulukemiksi. Ottelun tilastot löytyvät täältä.

SJK:n hallinta ei tuottanut tulosta FH:ta vastaan, kun se hävisi 0-1 Helsingissä. Ottelun ainokaisesta vastasi 56. minuutilla Steven Lennon. Ottelun tilastot löytyvät täältä.

Toiset osaottelut pelataan viikon päästä.