Suomi otti pallonhallinnan ja ensimmäinen paikka tuli jo muutaman minuutin jälkeen, kun Thomas Lamin keskitys löysi Riku Riskin, mutta hänen puskunsa meni yli maalin. Parinkymmenen minuutin kohdalla Suomi sai erinomaisesta paikasta vapaapotkun, mutta Perparim Hetemaj’n laukaus kilpistyi muuriin. Heti perään Viro sai vaarallisen vastahyökkäyksen, kun Rauno Alliku pääsi puolittain irti, mutta Niki Mäenpää torjui vaarallisen kudin.
28. minuutilla Viro siirtyi yllättäen johtoon. Ats Purje pääsi päätyrajan tuntumasta laukomaan ja veto meni luvattoman helposti etunurkasta Niki Mäenpään selän taakse. Viisi minuuttia myöhemmin Suomi rakenteli hyvän hyökkäyksen Pohjanpalon ja Roman Eremenkon kautta, jonka päätteeksi Lam pääsi laukomaan, mutta Viron pakki oli harmittavasti edessä. Vielä ensimmäisen puoliajan lopussa Joel Pohjanpalo pääsi puskemaan kulmapotkusta, mutta pusku meni hieman yli maalin ja näin tauolle mentiin Viron johdossa.
Mixu Paatelainen teki tauolla kolme vaihtoa, kun Joni Kauko, Boris Rotenberg ja Joel Pohjanpalo tulivat pois ja tilalle juoksivat Tim Väyrynen, Mikko Sumusalo ja Teemu Pukki. Suomi aloittikin pirteästi toisen puoliajan, mutta ensimmäinen vaarallinen paikka tuli Virolle Markus Jürgenson laukoi, mutta Mäenpää torjui kovan kudin.
Suomi sai luotua painetta Viron maalille, mutta yritykset ja kulmapotkut jäivät tuloksettomiksi.
57. minuutilla Viro iski toistamiseen ja maalintekijänä oli jälleen Purje. Laidalta tuli keskitys, jonka hän sai puskea vapaasti verkkoon. Suomen seuraava paikka tuli viisi minuuttia myöhemmin, kun Lam laukoi noin 20 metristä, mutta Viron vahti Sergei Pareiko torjui.
Maalipaikat olivat kortilla, vaikka Suomi hallitsi palloa. 73. minuutilla Pukki pääsi hyvän kombinaation jälkeen laukomaan, mutta Viron puolustaja oli edessä. Muutama minuutti myöhemmin ja Pukki pääsi taas vetopaikalle nätin sommitelman jälkeen, mutta tällä kertaa kuti suuntautui yli. Lopussa vielä Väyrynen pääsi kokeilemaan, mutta läheltä suuntautunut veto meni reilusti yli maalin eikä Suomi onnistunut ottelussa kaventamaan.
Huuhkajien katseet siirtyvätkin nyt lauantaiseen Unkari-otteluun, kun joukkueet kohtaavat tärkeässä EM-karsintaottelussa Olympiastadionilla. Ottelu alkaa kello 19.00.
Suomen kokoonpano:
Niki Mäenpää, Niklas Moisander (K) (61. Markus Halsti), Joona Toivio, Roman Eremenko, Perparim Hetemaj (83. Robin Lod), Riku Riski (72. Eero Markkanen), Joni Kauko (46. Teemu Pukki), Joel Pohjanpalo (46. Tim Väyrynen), Jukka Raitala, Thomas Lam, Boris Rotenberg (46. Mikko Sumusalo)
Vaihdossa:
Lukas Hradecky, Henrik Moisander, Rasmus Schüller, Tim Sparv, Sakari Mattila, Sebastian Sorsa, Daniel O’Shaughnessy, Glen Kamara, Valtteri Moren