Suomi aloitti ottelun erittäin vahvasti ja lukemat olivat 0-2 jo reilun kymmenen peliminuutin jälkeen. Ensin Karim Jouinin hyvä riisto avasi paikan, josta Alex Lehtinen pääsi keskittämään vasemmalta maata pitkin maalille, jossa Saku Savolainen takatolpalta ohjasi Suomen johtoon.
Lisää tuli kohta perään, kun Anselmi Nurmela vapautti jälleen Lehtisen keskittämään ja nyt keskitys löysi etutolpalta Jouinin, joka puski lukemiksi 0-2.
Suomi pelasi ensimmäisen puoliajan erittäin hyvää ja positiivista peliä. Kentän hyökkäyspäässä pystyttiin moniin hyviin riistoihin ja tilanteita syntyi tätä kautta. Enempiä maaleja ei ennen taukoa kuitenkaan nähty.
Toisen puoliajan alkuun Suomi iski jälleen. Nyt oli Lehtisen vuoro olla maalinteossa, kun hän puski Fredrik Lassaksen vapaapotkusta Suomen jo kolmen maalin johtoon. 67. minuutilla Belgia kavensi, kun hyvä laukaus suoraan vapaapotkusta painui ohi Jere Aallon, mutta vain kolme minuuttia myöhemmin Suomi johti jälleen kolmella maalilla. Savolainen keskitti maalille, jossa palloon pyrki useampi pelaaja, mutta Belgian puolustus ohjasi palloon lopulta omaan verkkoon.
Suomen valmentajan Jarkko Wissin oli helppo olla positiivisella mielellä loppuvihellyksen jälkeen.
– Tulokseen pitää olla todella tyytyväinen. Etenkin ensimmäisellä puoliajalla pääsimme hyvin hyökkäyspelissä toteuttamaan niitä asioita, joita haimmekin, Wiss kiitteli Palloliiton sivujen mukaan.
Toinen puoliaika meni osin melkoiseksi vaihtoruletiksikin.
– Osin pakostakin. Alkoi näkyä että meillä on kilpailukausi ohi ja vaihdot piti tehdä osin sen takia, että alkoi tulla yksinkertaisesti kramppeja. Toinen puoliaika oli selkeästi vaikeampi meille, mutta puolustuspeli toimi erittäin hyvin väsymyksestä huolimatta. Hyökkäykseen emme päässeet ihan samalla lailla kuin ennen taukoa, Wiss ruoti.
Vahvan ottelun jälkeen katseet siirtyvät nopeasti kuitenkin jo toiseen kohtaamiseen torstaina.
– Keskiviikkona palautellaan ja varmasti torstaiksi löytyy innokkaita pelaajia taas, vaikka toinen peli aika nopeasti tuleekin, Wiss päätti.
Belgia – Suomi 1-4
Suomen maalit:
7. 0-1 Saku Savolainen
12. 0-2 Karim Jouini
50. 0-3 Alex Lehtinen
70. 1-4 om.
Suomen kokoonpano:
Jere Aalto TPS
Aleksi Ojanperä TPS
Alex Lehtinen HJK >> 74. Samuli Virtanen FC Jazz
Niklas Friberg SalPa >> 80. Akseli Kalermo IF Brommapojkarna
Ronald Karlsson FC Jazz >> 80. Topias Järvelä HJK
Fredrik Lassas HJK
Richard Jensen FC Twente >> 65. Samuel Haglund KäPa
Anselmi Nurmela OLS >> 74. Onuray Köse FC Lahti
Christian Kiviniemi PKKU >> 65. Roni Peiponen HJK
Karim Jouini HJK
Saku Savolainen KuPS
Vaihdossa:
Miikka Mujunen FC Lahti
Lähde: www.palloliitto.fi