Suomi oli ensimmäisellä puoliajalla hallitsevampi osapuoli ja loi maalipaikkoja heti alkuminuuteista lähtien. Täysin pelaaminen avauspuolikkaalla ei kuitenkaan tyydyttänyt päävalmentaja Ilkka Mäkelää.

– Jos vertaa eilisen pelin alkua ja tätä, niin eilen oli aivan loistava ensimmäinen vartti. Jotenkin se oli tänään vähän väkinäistä, mutta olihan siinä aika huippupaikkoja heti alussa ja ensimmäisellä puoliajalla muutenkin, vaikka se peli ei rullannut kauhean hyvin. Puolen minuutin kohdalla oli heti aivan avopaikka. Olisi helpottanut huomattavasti, jos olisi pistetty aikaisemmin sisään, mutta se on sitten jossittelua, Mäkelä kertaa ottelua Palloliiton sivuilla.

– Aina se rentous löytyy sitä kautta, kun saa onnistumisen alle. Nyt sitä ei käytetty ja tuli turhan nihkeä ja kireä peli, Mäkelä jatkaa.

Viro pääsi hieman paremmin toisella puoliajalla peliin mukaan ja loi tilanteita loppua kohden. Toki myös Suomella oli omat paikkansa ja yhdestä tulikin tarvittava maali. 58. minuutilla hetkeä aiemmin vaihdosta sisään tullut Ilmari Niskanen ajoi läpi vasemmalta laidalta boksiin ja ehti tuikkaamaan juuri ennen vastaan tullutta virolaisvahti Sten-Marten Vahia. Pallo kimposi virolaispuolustajasta maaliin ja Suomi siirtyi johtoon.

– Varmaan toisen jakson kärjet oli meillä vähän vaarallisempia, mutta eivät hekään pystyneet viimeistelemään. Niskanen tuli vaihdosta hyvin sisään ja meni läpi laidalta useamman kerran. Se oli varmasti ansaittu maali, vaikka kimmokkeella menikin sisään, Mäkelä tuumasi.

Ottelun loppua kohden Viro rakenteli muutaman hyvän paikan ja Markus Uusitalo joutui venymään toden teolla.

– Viimeisen 20 minuutin aikana toisessa päässä debytantti-maalivahti joutui tekemään kolme aika huipputorjuntaa. Se oli aika huonoa puolustuspelaamista meiltä. Ehkä menee sen piikkiin vähän, kun väsyneet puolustajat liukasteli alta pois ja viroaliset pääsivät kokeilemaan turhaan Uusitalon kykyjä. Kyvyt kyllä näyttivät oikein hyvältä, Mäkelä kertoi.

Lohkon toisessa ottelussa Latvia voitti Liettuan 1-0-lukemin. Suomi lähtee lohkon päätöspäivään lohkojohtajana, sillä vain Ilkka Mäkelän suojatit ovat voittaneet molemmat ottelunsa. Joukkue kohtaa perjantaina Latvia. Helsingin Pallokentällä pelattava ottelu alkaa klo 12.

Suomi-Viro 1-0 (0-0)

58min 1-0 Oma maali

Suomen kokoonpano:

12 Markus Uusitalo

2 Joni Mäkinen

5 Akseli Kalermo

6 Obed Malolo ->> 37. min 14 Matias Lindfors

7 Roni Peronen ->> 57. min 11 Ilmari Niskanen

8 Calvin N´Sombo

13 Roope Kuosmanen ->> 74. min Lauri Ala-Myllymäki

16 Aatu Laatikainen

17 Jimi Riikonen ->> 71. min 18 Oskari Jakonen

19 Hugo Villför ->> 41. min 19 Samuel Haglund

20 Aleksis Lehtonen ->> 41. min Fredrik Jensen

Lähde: www.palloliitto.fi