Ensimmäinen jakso ei ollut Suomen päävalmentaja Jouni Pihlajan mukaan sitä mitä haettiin, mutta toisella Suomi piristyi, hallitsi peliä selvästi ja hyviä paikkoja oli voittoon asti. Albanian maalivahti Klodian Rrapi oli kuitenkin erinomaisessa vireessä ja torjui lukuisia hyviä maalintekoyrityksiä.
– Aika hankala ja vaikea peli. Vastustajalle täytyy antaa kunniaa, sillä heidän tekeminen onnistui paremmin kuin meidän. Heillä tavoitteena oli pitää puolustus tiiviinä ja iskeä vastaiskuilla. Vaikea peli se sitten oli meille, Pihlaja miettii futsal.fi:n sivuilla.
– Ensimmäinen jakso oli aika aneeminen. Toisella tultiin sitten paremmin peliin ja luotiin tilanteita. Paikkoja oli voittoon asti, mutta ei vaan mennyt sisään, Pihlaja jatkoi.
Maaliton tasapeli on melko harvinainen Futsalissa, niin kuin myös Suomelle.
– Kohta on 100 peliä ja tämä oli toinen 0-0. Yleistä se ei ole futsalissa, mutta tänään tapahtui näin. Ei olisi tarvinnut tapahtua, mutta minkäs teet. Se on kuitenkin hyvä, että saatiin loppuun saakka tilanteita, eikä hermostuttu. Ei tullut paniikkia, Pihlaja kertoi.
– Joku voi tietysti olla eri mieltä, mutta tempoa pyriittiin koko ajan nostamaan ja sitä vyöryä tuli. Ei hermostuttu, vaan keskityttiin omaan tekemiseen. Vastustaja onnistui paremmin siinä mitä itse teki kuin siinä mitä meidän olisi pitänyt maalintekosektorilla tehdä. Maalipakkoja oli ihan riittävästi voittoon, Pihlaja harmitteli.
Suomi kohtaa perjantaina Turkin ja silloin verkkojen pitää heilua, kun paikka aukeaa.
– Tavoite ei ole karannut, vaan kaikki on vielä omissa käsissä tai paremminkin jaloissa. Huomenna on tiukka Turkki vastassa ja sitten vielä hyvä peli Viroa vastaan. Nyt vaaditaan voittoja ja jos tämä ei kasvata sisua, niin mikä sitten. Ei kopissa ollut tappiofiilis ja meillä on niin kokenut porukka, että nämä pystytään kääntämään voitoiksi. Se vaatii kuitenkin sen, että verkot alkaa heilumaan, Pihlaja päätti.
Pieniä huolia toi Mikko Kytölän loukkaantuminen Albaniaa vastaan ja hänen lopputurnaus on vaarassa.
Lähde: www.futsal.fi